Türkçe ve Türk kültürü ders kitaplarının (5-8. seviyeler)yazma becerisi kazanımlarını karşılama durumu
Turkish and Turkish culture textbooks (5-8th levels) meet the writing skill outcomes
  1. Tez No: 766645
  2. Yazar: CEMALETTİN CANBOLATER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİR TEMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçenin Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma yurt dışındaki Türk çocukları için 2019 yılında hazırlanan 5, 6, 7 ve 8. seviye Türkçe ve Türk Kültürü ders kitaplarındaki yazma etkinliklerinin 2018 Türkçe ve Türk Kültürü Dersi Öğretim Programı'ndaki yazma becerisi kazanımlarını karşılama durumunu ele almaktır. Bu amaçla T.C. Millî Eğitim Bakanlığının 2019 yılında yayımladığı 5, 6, 7 ve 8. seviye Türkçe ve Türk Kültürü ders kitabındaki yazma etkinlikleri, 2018 Türkçe ve Türk Kültürü Öğretim Programı'ndaki kazanımlar yönünden incelenmiştir. Çalışmanın örneklemi YDTÇ (Yurt Dışındaki Türk Çocukları) için 2019 yılında hazırlanan 5, 6, 7 ve 8. seviye Türkçe ve Türk Kültürü ders kitabındaki yazma etkinlikleri ve 2018 yılı TTK (Türkçe ve Türk Kültürü) Dersi Öğretim Programı'dır. Nitel araştırma yöntemlerinden olan doküman analizinin kullanıldığı çalışmada YDTÇ için hazırlanan TTK ders kitapları içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Bu çalışma sonucunda YDTÇ için hazırlanan Türkçe ve Türk Kültürü ders kitabındaki (5-8. seviyeler) yazma etkinliklerinin ne kadarının TTK Dersi Öğretim Programı'ndaki yazma kazanımlarına uygun olup olmadığı ortaya konmuştur. Yapılan araştırmada görülmüştür ki YDTÇ için hazırlanan 5, 6, 7, 8. seviye Türkçe ve Türk Kültürü ders kitaplarındaki yazma etkinliklerinin bazıları TTK Dersi Öğretim Programı'ndaki kazanımları tam anlamıyla karşılamamaktadır. TTK ders kitaplarına biçimsel olarak bakıldığında yazma sembollerinin beceri alanlarıyla örtüşmediği etkinliklere rastlanmıştır. Sembol yazmaya yönelikken etkinlik okumaya ait olabilmektedir. İçerik olarak incelendiğinde ise Türkçe ve Türk Kültürü ders kitaplarında yer alan yazma etkinliklerinin çoğu kontrollü ve güdümlü yazma yöntemlerine örnek oluşturacak niteliktedir. Bu yazma yöntemlerinde öğrenciye dil zevki ve bireysel yazma becerisi vermekten ziyade dilin temel kurallarını kavratmak amaçlanmaktadır. Yazma etkinlikleri kelime ve cümle boyutunda kalarak tam bir metin özelliği taşımamaktadır. Diğer bir deyişle kelime eşleştirme, boşluk doldurma, yanlış yazılan kelimeleri yeniden yazma, metin altı soruları cevaplama, noktalama ve yazım hatalarını düzeltme gibi geleneksel olan (biçimsel ve işlevsel yaklaşım gibi) yaklaşımlara örnek oluşturacak yazma etkinlikleri tercih edilmiştir. YDTÇ'ye yönelik hazırlanan ders kitaplarındaki yazma etkinlerinin daha çok kavram oluşturmaya ve dil zevki vermeye yönelik yazma etkinliklerinden oluşması onların Türk dili ve Türk kültürü ile olan bağlarını güçlendirecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to address the situation of how the writing exercises in 5th, 6th, 7th, and 8th grade Turkish and Turkish Culture textbooks prepared in 2019 for Turkish children living abroad, cater to writing skills learning outcomes in the 2018 Turkish and Turkish Culture Curriculum. With this aim; the writing exercises in 5th, 6th, 7th, and 8th grade Turkish and Turkish Culture textbooks which were published in 2019 by the Republic of Turkey's Ministry of National Education, are addressed in the terms of writing skills learning outcomes in 2018 Turkish and Turkish Culture Cirrucilum. The samples of the study are the writing exercises in 5th, 6th, 7th, and 8th grade Turkish and Turkish Culture textbooks prepared in 2019 for YDTÇ (Turkish children living abroad) and the 2018 TTK (Turkish and Turkish Culture) Curriculum. The data of the study is inspected by one of the qualitative research methods, document review, and it is analyzed by the content analyzing method. As a result of this study, how many of the writing exercises in Turkish and Turkish Culture textbooks (5th-8th grades) in which prepared for YDTÇ are proper or not in the context of the writing exercises learning outcomes in TTK Cirrucilum are exhibited. The research shows that most of the writing exercises in 5th, 6th, 7th, and 8th grade Turkish and Turkish Culture textbooks prepared for YDTÇ are far from catering to learning outcomes in TTK Cirrucilum. To put it differently, the writing exercises suggested are with the most traditional approaches. Some exercises, their numbers being few, set an example for creative writing. Even if it is asked of the students to write in diverse ways, these are mostly processed by emphasizing the structures of the languages and their function within the boundaries of the functional approaches.