Dağılımlar ailesi için esas kitleyi kapsayan invaryant güven aralıkları ve bunlara bağlı olarak oluşturulan hipotez testleri
- Tez No: 76666
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMİHAN BAYRAMOV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışması 3 bölümden oluşmuştur. Birinci bölüm sıra istatistikleri, dağılımdan bağımsız istatistikler, örneklem dağılım fonksiyonu, dağılımdan bağımsız güven aralıklar, tolerans aralıklar, hipotez testleri, tek orneklem ve iki örneklem problemi ile ilgili tanımlar ve temel bilgilere ayrılmıştır. Tezin ana kısmını oluşturan ikinci bölümde ise verilmiş olan bir örneklemin dağılımının belli bir dağılımlar ailesine ait olup olmadığının belirlenmesi problemi incelenmiş, bazı temel tanımlar ve teoremlerden sonra yeni sonuçlar verilmiştir. Üçüncü bolümde ise hipotez testi için bir uygulama sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis contains three chapters. The first chapters is devoted to some fundamental concepts such as order statistics, distributions free confidence intervals, empirical distribution function, tolerans intervals, one sample problem and two sample problem. In the second chapter; a hypothesis of testing is developed about whether a sample comes from a known family of distributions or not After introducing some fundamental definitions and theorems, some new results are obtained in this respect In the final chapter, an application for hypothesis testing is presented.