Farklı bölümlerdeki öğretmen adaylarının FeTeMM farkındalığı ve teknoloji okuryazarlıklarının incelenmesi
The investigation of STEM awareness and technology literacy of preservice teachers from different departments
  1. Tez No: 766664
  2. Yazar: RÜMEYSA ERTUĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU NAZİRE KAŞIKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı, Fen Bilgisi Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği ve Yabancı Dil Öğretmenliği adaylarının FeTeMM farkındalık ve teknoloji okuryazarlık düzeylerinin ne olduğunu, bölümlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını ve birbirleri arasındaki ilişkiyi ve yordayıcılığını incelemektir. Bu doğrultuda, uygun örnekleme yöntemi kullanılarak Türkiye'deki bir devlet üniversitesinin Fen Bilgisi, İlköğretim Matematik, Sınıf ve Yabancı Dil Öğretmenliği bölümlerinde öğrenim gören 439 öğretmen adayından veri toplanmıştır. Demografik Bilgi Formu,“FeTeMM Farkındalık Ölçeği”ve“Teknoloji Okuryazarlık Ölçeği”veri toplamak için kullanılmıştır. Bu araştırma çoklu yöntem araştırma deseninde gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizinden yararlanılmıştır. Analiz sonuçları, Fen Bilgisi, İlköğretim Matematik, Sınıf ve Yabancı Dil Öğretmenliği adaylarının FeTeMM farkındalıklarının ve teknoloji okuryazarlıklarının olumlu olduğunu göstermiştir. Bununla beraber ANOVA sonuçları öğretmen adaylarının FeTeMM farkındalıklarının ve teknoloji okuryazarlıklarının bölümlere göre istatiksel olarak anlamlı bir şekilde değişmekte olduğunu göstermektedir. Yapılan Scheffe post-hoc testinde Yabancı Dil Öğretmeni adaylarının FeTeMM farkındalıkları diğer bölümlere göre istatistiki bir fark yaratmaktadır. Öte yandan teknoloji okuryazarlığı için yapılan Scheffe post-hoc testinde Fen Bilgisi ve Sınıf öğretmenlikleri arasında fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca genel olarak, Fen Bilgisi, Sınıf ve İlköğretim Matematik öğretmeni adaylarının FeTeMM farkındalıkları ile teknoloji okuryazarlıkları arasında istatiksel olarak anlamlı, pozitif ve düşük düzeyde ilişkinin olduğu bulunmuştur sadece Yabancı Dil Öğretmeni adaylarında fark bulunamamıştır. Teknoloji okuryazarlık düzeylerini içeren modelin genelde, Fen Bilgisi, İlköğretim Matematik ve Sınıf öğretmenliği adaylarının FeTeMM farkındalığını yordadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the STEM awareness and technology literacy of the preservice teacher from Science Teaching, Elementary Mathematics Teaching, Primary School Teaching and Foreign Language Teaching, whether they differ according to their departments, and the relationship and prediction of each other. Therefore, data were collected from 439 preservice teachers studying in Science, Elementary Mathematics, Classroom and Foreign Language Teaching departments of a state university in Turkey using the convenience sampling method. Demographic Information Form,“STEM Awareness Scale”and“Technology Literacy Scale”were used to collect data. This research was carried out in a multi-method research design. In the analysis of the data, descriptive statistics, one-way analysis of variance, Pearson correlation analysis and simple linear regression analysis were used. The results of the analysis showed that the STEM awareness and technology literacy of the Science, Elementary Mathematics, Classroom and Foreign Language Teaching candidates were positive. ANOVA results show that preservice teachers' STEM awareness and technology literacy differ statistically significant according to the departments. In the Scheffe post-hoc test, the STEM awareness of Foreign Language preservice teachers makes a statistical difference compared to other departments. On the other hand, in the post-hoc test for technology literacy, it was concluded that there is a difference between Science and Classroom teaching. In addition, it was found that there was a statistically significant, positive and low-level relationship between the STEM awareness and technology literacy of preservice teachers in general and for Science, Primary School Mathematics and Classroom. It was concluded that the model including technology literacy levels generally predicted STEM awareness of preservice teachers except Foreign Language preservice teachers.