Farklı taşlama koşulları altında oluşan termal hasarınakustik emisyon ile belirlenmesi
Detection of thermal damage using acoustic emission underdifferent grinding conditions
- Tez No: 766720
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Taşlama, diğer talaşlı imalat yöntemleri ile yeterli ölçüm hassasiyeti ve yüzey kalitesinin alınamadığı durumlarda kullanılan son imalat işlemidir. Bu tezde, taşlama esnasında oluşan yanık hasarının akustik emisyon (AE) faaliyetlerinin izlenmesiyle tespiti detaylandırılmaktadır. Yanık etkisi, üç farklı çalışma koşulu (yüksek kesme hızı, yüksek besleme miktarı ve daha az elmaslama miktarı) altında elde edilen akustik emisyon (AE) verilerinin, sürekli dalgacık dönüşümü (CWT) esaslı anlık enerji ve sinyal fazı bilgileri yardımıyla tespit edilmiştir. Deneysel sonuçlar bütün çalışma koşulları için yanmış iş parçasından elde edilen AE sinyalinin anlık enerjisinin hasarsız durumda elde edilen anlık enerji değerine göre azaldığını göstermiştir. Benzer biçimde yanık durumdaki AE sinyalindeki faz sapması da sağlıklı durumdakine göre daha az değişim göstermiştir. Sürekli Dalgacık Dönüşümü sonuçları, Hilbert-Huang dönüşümü yöntemiyle kıyaslanmış ve sonuçların birbirine çok yakın olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Grinding is the last manufacturing process used in cases where adequate measurement accuracy and surface quality cannot be obtained with other machining methods. This thesis presents the detection of burn damage during grinding using acoustic emission (AE) activities. The burn effect was determined using the instantaneous energy and signal phase derived from the continuous wavelet transform (CWT) under different grinding operations (e.g. a higher cutting speed, a larger infeed and a smaller amount of dressing depth). Experimental results showed that the instantaneous energy of the AE signal obtained from the burnt case exhibits a decrease compared to that of the undamaged condition. Similarly, the AE signal for the burnt yields a lesser amount of phase deviation compared to the intact case. Continuous Wavelet Transform results were compared with those of the Hilbert-Huang transform and found that both methods yield very similar results.