Çukurova koşullarında farklı şeker mısırı (Zea mays L. saccharata Sturt.) çeşitlerinin taze koçan verimi ile bazı agromorfolojik ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of fresh ear yield and some agromorphological and quality traits of different sweet corn (Zea mays L. saccharata Sturt.) varieties in Çukurova conditions
  1. Tez No: 766746
  2. Yazar: MERYEM MELİS ÖZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK TOKLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, farklı tohumculuk firmaları ve araştırma kuruluşlarından sağlanan ve Çukurova Bölgesinde birinci ürün koşullarında yaygın olarak yetiştirilen 16 adet şeker mısır çeşidi; önemli agromorfolojik özellikler ile kalite ve verim komponentleri yönünden değerlendirmek amacı ile Adana'nın Ceyehan ilçesine bağlı Yılankale köyünde 2021 yılında tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yetiştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, incelenen çeşitler arasında bitkide koçan sayısı ve ilk koçan yüksekliği hariç tepe püskülü çıkış süresi, taze koçan verimi (kavuzlu), taze koçan verimi kavuzsuz, bitki boyu, sap kalınlığı, koçan uzunluğu, koçan kalınlığı, koçanda dane sayısı, koçanda dane ağırlığı, brix, protein oranı, bin tane ağırlığı, kuru tane nemi ve hektolitre ağırlığı özellikleri bakımından istatistiki düzeyde önemli farklılıklar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, types 16 of sweet corn, which were supplied from different seed companies and research institutions and widely grown in main crop conditions in Çukurova Region; was established in the Yılankale village of Ceyhan district of Adana in 2021 according to the randomized blocks experimental design with three replications in order to evaluate it in terms of important agromorphological features and quality and yield components According to the findings obtained from the research, among the examined cultivars, excluding the number of cobs per plant and tassel emergence time; statistically significant differences were determined for the first ear height, fresh cob yield (with husk), fresh cob yield without husk, plant height, stem thickness, cob length, cob thickness, number of grains per ear, grain weight, brix, protein content, thousand grain weight, dry grain moisture and test weight characteristics.