Normal ve in vitro fertilizasyon sonucu gerçekleşen gebeliklerin plasentalarında hücre siklus mekanizmasının incelenmesi
Investigation of cell cycle mechanism in placentas of pregnancies with normal and in vitro fertilization
  1. Tez No: 766769
  2. Yazar: GİZEM KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN TÜRKAY KORGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç:Bu çalışmanın amacı normal gebeliklerde, TET ve DET sonucu gerçekleşen gebeliklerde, gelişen plasental değişikliklerde, plasentasyonla ilişkili hücre siklus proteinlerinin araştırılmasıdır. Yöntem: Normal gebelik, TET ve DET sonucu gerçekleştirilmiş gebeliklerden elde edilen plasenta dokuları üzerinde IHK ve WB deneyleri gerçekleştirilmiştir. Kontrol, TETP ve DETP gruplarında, PCNA, siklin D3 ve p57 proteinlerinin miktarları ve plasental hücrelerdeki immunolokalizasyonları tespit edilmiştir. İstatistiksel analizler yapılmıştır. Bulgular: WB analizlerine göre PCNA protein miktarı TETP grubuna kıyasla DETP grubunda istatistiksel olarak anlamlı şekilde arttığı belirlenmiştir. Siklin D3 protein miktarının, kontrol grubuna kıyasla DETP grubunda istatistiksel olarak anlamlı şekilde arttığı tespit edilmiştir. p57 protein miktarı TETP grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak azalmıştır. İHK deney sonuçlarına göre PCNA proteini boyanma sıklığı en yüksek DETP grubu sitotrofoblast hücrelerindedir. PCNA proteini üç grup için de sitotrofoblast ve stromal hücrelerde immünreaktivite göstermektedir. Endotel hücrelerinde ise PCNA boyanması mevcut değilken sinsisyotrofoblastlar için sadece TETP grubunda reaksiyon gözlenmektedir. Siklin D3 proteininin boyanma sıklığının sitotrofoblast hücrelerinde kontrole kıyasla DETP ve TETP gruplarında arttığı tespit edilmiştir. Stromal hücrelerde, KP, TETP ve DETP gruplarında immünreaktivite gözlenirken, sinsisyotrofoblast ve endotel hücrelerinde siklin D3 boyanması mevcut değildir. p57 için ise, sitotrofoblast ve stromal hücrelerde, en yüksek immünoreaktivite kontrol grubunda gözlenirken, sinsiyotrofoblast ve endotel hücrelerinde boyanma tespit edilmemiştir. Sonuç: YÜT ile taze ve dondurulmuş embriyo transferi sonucu gerçekleşen gebeliklerin plasentalarInda hücre döngüsü mekanizması farklılık göstermektedir. Bu sonuçlar YÜT'ün sebep olduğu patolojik olgularla ve DET ile TET sonucu gerçekleşen gebeliklerin başarı oranları ile ilişkili olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate cell-cycle proteins associated with placentation in normal pregnancies, pregnancies as a result of TET and DET, developing placental changes. Method: IHC and WB experiments were performed on placental tissues obtained from pregnancies with normal pregnancy, TET and DET. The amounts of PCNA, cyclin D3 and p57 proteins and their immunolocalization in placental cells were determined in the control, TETP and DETP groups. Statistical analyzes were performed. Results: According to WB analysis, it was determined that the amount of PCNA protein increased statistically in the DETP group compared to TETP group. It was determined that the amount of cyclin D3 protein was statistically significantly increased in the DETP group compared to the control group. According to IHC test results, the highest frequency of PCNA protein staining was in the cytotrophoblast cells of DETP group. PCNA protein shows immunoreactivity in cytotrophoblast and stromal cells for all three groups. While PCNA staining was not present in endothelial cells, reaction was observed only in the TETP group for syncytiotrophoblasts. It was determined that the frequency of staining of cytotrophoblast cells cyclin D3 protein increased in the DETP and TETP groups compared to the control. While immunoreactivity was observed in stromal cells for KP, TETP and DETP groups, cyclin D3 staining was not present in syncytiotrophoblast and endothelial cells. For p57,while there was the highest immunoreactivity cytotrophoblast and stromal cells in control group, no staining was detected in syncytiotrophoblast and endothelial cells. Conclusion: The cell cycle mechanism differs in the placentas of pregnancies resulting from fresh and frozen embryo transfer with ART. These results may be related to the pathological cases caused by ART and the success rates of pregnancies as a result of DET and TET.