Yolsuzluk ve eşitsizlik
Corruption and inequality
  1. Tez No: 766768
  2. Yazar: BÜŞRA ÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT USTAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kurumsal özelliklerin ekonomik performans üzerindeki etkisini inceleyen çok sayıda araştırma bulunmaktadır. Bu çalışmalarda genelde ekonomik büyümenin kurumlara bağlı olarak gerçekleştiği üzerinde durulur ve kurumların diğer ekonomik göstergeleri de anlamlı şekilde etkilediğine değinilir. Eşitsizlik, kurumların çeşitli kanallar üzerinden etkisine maruz kalır ve büyük oranda kurumlar tarafından şekillendirilir. Son yıllarda eşitsizlikte yaşanan artış bu alandaki araştırmaların artmasına ve önem kazanmasına neden olmuştur. Toplumun geniş kesimlerini etkileme gücüne ve yıkıcı sosyal ve ekonomik etkilere sahip olan eşitsizlik, küresel bir problemdir. Kurumların politik güç elde eden farklı çıkar grupları tarafından manipüle edilmesi eşitsizliğin artmasına sebep olmaktadır. Kurumlarda yaşanan bozulma eşitlikçi politikaların hayata geçirilememesine yol açar ve elitlerin rant arayışına hizmet eder. Kamudan elitlere servet aktarımı kolaylaşır ve eşitsizlik artar. Bu doğrultuda yolsuzluk; kurumlardaki bozulma, idealden uzak işleme ya da işleyemez hale gelme durumu olarak kavramsallaştırılmıştır. Kurumsal özelliklerin eşitsizlik ile ilişkisi ölçülmüştür. İki değişken arasında ilişki kurmayı hedefleyen önceki çalışmalarda nedensellik ilişkisinin yönü her iki şekilde de ele alınmıştır. Bağımlı değişken olarak bazı çalışmalarda eşitsizlik bazı çalışmalarda yolsuzluk araştırmaya dahil edilmiştir. Değişkenler arasında çift yönlü nedensellik ilişkisinin bulunduğunu iddia eden çalışmalar da mevcuttur. Ayrıca ilişkinin yönünü pozitif ve negatif olarak saptayan çalışmalara rastlanır. Eşitsizlik konusundaki çalışmalar genellikle gelişmiş ülkelere odaklanır ve eşitsizliğin dikkat çekici oranda yüksek olduğu İslam ülkeleri ihmal edilir. Bu nedenle araştırmada 14 seçili İslam ülkesinde yolsuzluğun gelir eşitsizliği üzerindeki etkisi incelenmiştir. 2003 ve 2011 yılları arasındaki veriler ile Panel Veri analizi gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda yolsuzluk ve eşitsizlik arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ülkelerin Yolsuzluk Algı Puanında gerçekleşen %1'lik bir düzelme Gini katsayısını %0.25 azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are several research about the effect of institutional features on economic performance. It is generally emphasized that economic growth depends on institutions. However, it is mentioned that institutions affect other economic indicators significantly. Inequality is influenced by institutions through various channels and is largely shaped by institutions. The rise in inequality in recent years has led to an increase in the number and the importance of research in this field. Inequality, which has the power to influence large parts of the society and has devastating social and economic effects, is a global issue. The manipulation of institutions by different interest groups who has political power exacerbates inequality. The deterioration in institutions leads to the failure to implement egalitarian policies and serves the elites' search for rent. Wealth transfers from the public to the elites becomes easier and inequality increases. Accordingly, corruption has been conceptualized as the deterioration in institutions and suboptimal functioning or inability to function. The relationship between institutional features and inequality has been measured. In previous studies that aimed to establish a relationship between two variables, the direction of the causality relationship was discussed in both ways. In some studies, inequality was taken as the dependent variable, while in others corruption was taken. There are also studies claiming that there is a bidirectional causality relationship between the variables. In addition, there are studies that determine the direction of the relationship as positive and negative. Studies on inequality often focus on developed countries, ignoring Islamic countries where inequality is remarkably high. For this reason, the effect of corruption on income inequality in 14 selected Islamic countries was examined in the study. Panel Data analysis was carried out with the data between 2003 and 2011. As a result of the analysis, it was determined that there is a significant positive relationship between corruption and inequality. A 1% improvement in the Corruption Perception Score of countries reduces the Gini coefficient by 0.25%.