Ortak yaşamda bekâr olmak: Van örneği
Being single in public space: Van case
  1. Tez No: 766855
  2. Yazar: ZAFER AŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEVİM EVSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Alanyazın incelendiğinde bekârlık olgusu ile ilgili yürütülen çalışmaların sayısı ve çeşitliliği oldukça sınırlıdır. Bekârlık konusu, Türkiye'de sosyal bilimler alanında henüz yeni çalışılmaya başlanan bir alan olarak ortaya çıkmaktadır. Uluslararası literatürde ise bu alanda nispeten daha fazla çalışmanın olduğu görülmüştür. Alanyazında bekâr bireyler üzerine yapılan çalışmaların çoğunlukla kadınlar hak kında olduğu ve Van'da yaşayan bekâr erkekleri kapsayan çalışmaların ise oldukça sınırlı olduğu görülmektedir. Bu araştırmanın amacı bekârlık olgusunun, Van'da yaşayan farklı özelliklere sahip, hiç evlenmemiş veya evlenip boşanmış, bekâr kadın ve erkeklerin gündelik yaşamlarına olan etkisini ortaya koymaktır. Bireylerin bekarlık deneyimlerinin ayrıntılı bir biçimde anlaşılması amacıyla araştırmanın zemininin oluşturulmasında nitel araştırma desenleri arasından fenomenolojik yaklaşım kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, Van'da yaşayan 30 yaş ve üstü 12 bekar bireyle yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde cinsiyet, sosyo-ekonomik koşullar gibi değişkenlere bağlı olarak bireylerin bekarlık deneyimlerinin birbirinden farklı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
When the literature is examined, it is seen that the history of studies on the phenomenon of singleness is not very old. The issue of singleness emerges as an area that has only recently begun to be studied in the field of social sciences in Turkey. In international literature, there are relatively more studies in this field. It is seen that the studies on single individuals in the literature are mostly about women and the studies on single men living in Van are quite limited. The aim of this study is to reveal the impact of the phenomenon of singleness on the daily lives of single women and men with different characteristics, who have never been married or married and divorced, living in Van. In order to understand the singleness experiences of individuals in detail, a phenomenological approach among qualitative research designs was used to form the basis of the research. Within the scope of the research, in-depth interviews were conducted with 12 single individuals aged 30 and over living in Van using a semi-structured interview technique. As a result of this field study, it was determined that individuals' experiences of singleness differed from each other depending on variables such as gender and socio-economic conditions.