Etnik ve mezhepsel çatışmaların eğitim politikalarına etkisi: Bask Bölgesi ve İrlanda örneği
The effect of ethnic and sectarian conflicts on educational policies: The case of the Basque Country and Ireland
  1. Tez No: 766856
  2. Yazar: HANİFİ BAYINDIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüz koşullarında eğitim politikalarının temel amacı, öğrencilere kişisel gelişimlerinde eşlik etmek, onları topluma aktif ve sorumlu vatandaşlar olarak katılmalarını sağlayacak beceri ve yeterliliklerle donatmaktır. Bu nedenle eğitim, kişisel özerklik ve toplumda bütünleşmenin sağlanmasında kilit bir unsurdur. İspanya'nın Bask bölgesi ve İrlanda'da geçmişte etnik ve mezhepsel sorunlar yaşanmıştır. Yerli halk çok sayıda olumsuz sonuç ile yüzleşmiştir. Anca en belirgin problem kendi dillerini konuşamamak ve kendi dillerinde eğitim görememek olmuştur. Uygulanan eğitim politikaları ile yaşanan sorunun çözümünden sonra yerel dillerle eğitim yapılmaya başlanmıştır. Bu kapsamda bu araştırmada hangi politikaların çözüm sağladığı ve toplumun dile yaklaşımı saptanmak istenmektedir. Ele alınan problem aynı dönemde gerçekleştiğinden çağdaş bir sorunu yansıtmaktadır. Bu durumda çözümünün ve sonuçlarının benzerlik gösterdiği düşünülmektedir. Nitekim betimsel ve nitel yöntemle gerçekleştirilen çalışma sonucunda İrlanda ve Bask Bölgesi'nde eğitim dilinin ikililik gösterdiği, son dönemlerde İrlandaca ve Baskça dillerinde eğitime ağırlık verildiği, yerli halkın ana dillerini konuşma çabasında olduğu, eğitim politikaları vasıtası ile mezhepsel ayrımcılıkların ortadan kaldırılmaya çalışıldığı ve bu kapsamda en büyük rolün okul yönetimlerinde de söz sahibi olan sivil toplum kuruluşları, ebeveynler, öğretmenler, idari kadro dahil olmak üzere ilgili bakanlık ve müdürlüklerin olduğu tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, the main purpose of education policies is to accompany students in their personal development, to equip them with skills and competencies that will enable them to participate in society as active and responsible citizens. Therefore, education is a key element in ensuring personal autonomy and integration in society. Ethnic and sectarian problems have been experienced in the past in Spain's Basque region and Ireland. Indigenous people have faced many negative consequences. However, the most obvious problem was not being able to speak their own language and not being able to receive education in their own language. After the solution of the problem with the education policies implemented, education in local languages ​​started. In this context, in this research, it is desired to determine which policies provide solutions and the society's approach to language. Since the problem in question took place in the same period, it reflects a contemporary problem. In this case, it is thought that the solution and results are similar. As a matter of fact, as a result of the study carried out with the descriptive and qualitative method, the language of education in Ireland and the Basque Country is dual, the emphasis has been on education in Icelandic and Basque languages, the indigenous people are trying to speak their mother tongue, the sectarian discriminations are tried to be eliminated through education policies, and in this context, the most important It is determined that the most important role is played by the relevant ministries and directorates, including non-governmental organizations, parents, teachers, administrative staff, which also have a say in school administrations.