Mortalite ve morbidite tahmininde kullanılan ACS surgical risk calculator ve P-possum risk hesaplama sistemlerinin major hepatobiliyer cerrahi olgularında karşılaştırılması
Comparison of ACS surgical risk calculator and P-possum risk calculation systems used for estimation mortality and morbidity in major hepatobiliary surgery cases
- Tez No: 766854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SİNAN ÇARKMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş: Major hepatobiliyer cerrahilerde risk değerlendirmesi zorludur. İdeal risk hesaplama sistemi; verimli, zamanında ve doğru risk sınıflandırması yoluyla iş akışını iyileştirmelidir. American College of Surgeons Cerrahi Risk Hesaplayıcısı (ACS-SRC), preoperatif risk değerlendirmesinde altın standartlardan kabul edilir. Yaygın kullanılan diğer risk hesaplayıcısı, Portsmouth Physiological and Operative Severity Score for the enumeration of mortality and Morbidity (P-POSSUM)'dur. Amaç: Çalışmamızda, merkezimizdeki majör hepatobiliyer cerrahilerde, sık kullanılan cerrahi risk hesaplayıcılarının etkinliklerinin karşılaştırılması ve geçerliliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem ve Gereçler: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda 01.08.2016-31.12.2021 tarihlerinde yapılmış major hepatobiliyer cerrahiler çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların operasyonlara ait verileri ACS-SRC ve P-POSSUM sistemlerine girilmiş ve sonuçlar kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda 300 majör hepatobiliyer cerrahi hastasının verisi retrospektif incelenmiş ve ACS-SRC ve P-POSSUM risk hesaplayıcılarından elde edilen risk skorları hesaplanarak kaydedilmiştir. ACS-NSQIP M1 (c-istatistik=0,725) ve M2 (c-istatistik=0,791) modelleri morbidite için P-POSSUM M1 (c-istatistik=0,672) modelinden daha iyi ayırt etme yeteneği gösterdi. P-POSSUM M2 (c-istatistik=0,806) modeli ise morbiditede diğer modellerden daha iyi ayırt etme başarısı gösterdi. ACS-NSQIP M1 (c-istatistik=0,888) ve M2 (c-istatistik=0,956) modelleri P-POSSUM M1 (c-istatistik=0,776) modelinden mortalite için daha iyi ayırt etme yeteneği gösterdi. P-POSSUM M2 (c-istatistik=0,948) modeli ise ACS-NSQIP M1 ve P-POSSUM M1 modellerinden mortalite için daha iyi ayırt etme başarısı gösterdi. Sonuçlar: Major hepatobiliyer cerrahiler için ACS-SRC ve P-POSSUM risk hesaplayıcıları kullanımı hem cerrah hem hasta açısından risklerin öngörülmesinde kantitaif veriler sağlar. Çalışma grubumuzda yaptığımız istatistiksel analizler sonucunda morbiditede P-POSSUM M2 modeli mortalite için ise ACS-NSQIP M2 modeli, daha iyi genel performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Risk assessment is difficult in major hepatobiliary surgeries. Ideal risk calculator should improve workflow through efficient, timely and accurate risk stratification. American College of Surgeons Surgical Risk Calculator (ACS-SRC) is one of the gold standards in preoperative risk assessment. Another commonly used risk calculator is Portsmouth Physiological and Operative Severity Score for mortality and morbidity (P-POSSUM). Aim: We aimed to compare effectiveness of surgical risk calculators that are used in major hepatobiliary surgeries in our center and evaluate their validity. Materials and Methods: Major hepatobiliary surgeries performed at Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Department of General Surgery between 01.08.2016-31.12.2021 were included. The operational data of the patients were entered into ACS-SRC and P-POSSUM systems and the results were recorded. Findings: Data of 300 major hepatobiliary surgery patients were analyzed retrospectively and the risk scores obtained from ACS-SRC and P-POSSUM calculators were calculated and recorded. ACS-NSQIP-M1 (c-statistics=0.725) and M2 (c-statistics=0.791) models showed better morbidity discrimination ability than P-POSSUM-M1 (c-statistics=0.672) model. P-POSSUM-M2 (c-statistics=0.806) model showed better differentiation success in morbidity than other models. ACS-NSQIP-M1 (c-statistics=0.888) and M2 (c-statistics=0.956) models showed better mortality discrimination than P-POSSUM-M1 (c-statistics=0.776) model. P-POSSUM-M2 (c-statistics=0.948) model showed better mortality differentiation success than ACS-NSQIP-M1 and P-POSSUM-M1 models. Results: Usage of ACS-SRC and P-POSSUM calculators for major hepatobiliary surgeries provides quantitative data in estimating risks for both surgeon and patient. As a result of the statistical analyzes, P-POSSUM-M2 model for morbidity and ACS-NSQIP-M2 model for mortality showed better overall performance.