İlkokul fen dersine yönelik belgesel destekli bir ders içeriğinin hazırlanması ve değerlendirilmesi
Preparation and evaluation of a documentary supported course for primary school science course
  1. Tez No: 766857
  2. Yazar: BURCU ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNTAY TAŞÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada, belgesel destekli iki farklı ders sürecinin tasarlanarak öğrencilerin bilgi düzeyleri üzerindeki etkilerinin gözlenmesi ve konuya ilişkin öğrenci görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma karma yöntem araştırmalarından müdahale desenine göre şekillendirilmiştir. Veriler, kavrama testi ve belgesel görüş formu ile toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini ilkokul 4. sınıfta okuyan 117 öğrenci oluşturmaktadır. Kavrama testi verileri, hazırlanan analitik rubrik yardımıyla puanlandıktan sonra SPSS programı yardımı ile analiz edilmiştir. Deney gruplarının ön test puanlarını karşılaştırılması bağımsız örneklemler t testi ile, deney ve kontrol gruplarının son test puan ortalamalarını karşılaştırılması tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile ve son olarak deney gruplarının ön test ve son test puan ortalamaları arasındaki fark eşleştirilmiş gruplar t testi ile sınanmıştır. Belgesel görüş formunun çözümlenmesi amacıyla nitel içerik analizi kullanılmıştır. Formdan elde edilen veriler, Değer İnanç Norm Kuramı kapsamında hazırlanan kodlar içerisine yerleştirilmiş ve analiz tamamlanmıştır. Araştırmanın nicel sonucunda belgesel destekli iki farklı ders sürecinin, öğrencilerin bilgi düzeyleri üzerinde olumlu bir gelişme sağladığı belirlenmiştir. Araştırmanın nitel bölümünün sonucunda ise belgesel destekli her iki ders sürecinin sonunda da öğrencilerin çevresel bir konu hakkında yapılması gereken doğru davranış bağlamında cevaplar verdiği, buna ek olarak kesintisiz belgesel izleyen Deney2 grubunun kesintisiz belgesel izleyen Deney1 grubundan, empatik ifadeleri daha yoğun içermesi bağlamında farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of two course processes with documentary support on students' knowledge levels and opinions were examined. In the research, the intervention design from mixed method research was used. Data were collected by comprehension test and documentary opinion form. The sample of the research is 117 students studying in the 4th grade of primary school. Comprehension test data were scored with the help of analytical rubrics and analyzed with the SPSS program. Comparing the pre-test scores of the experimental groups with independent samples t-test, comparing the post-test mean scores of the experimental and control groups with one-way analysis of variance (ANOVA), and finally, the difference between the pre-test and post-test mean scores of the experimental groups was tested with the paired groups t-test. Qualitative content analysis was used to analyze the documentary opinion form. The data obtained in the Documentary Opinion Form were analyzed by placing them in the codes prepared within the scope of Value Belief Norm Theory. As a quantitative result of the research, there was a positive development on the students' knowledge levels of two different course processes with documentary support. As a result of the qualitative part of the research, at the end of both documentary-supported course processes, the students gave answers in the context of the right behavior to be done about an environmental issue, and in addition, the E2 group, which watched uninterrupted documentary films, differs from the E1 group, which watched uninterrupted documentary, in that it included more empathetic expressions.