İlkokul öğrencilerinin fen bilimleri dersine yönelik kaygılarının incelenmesi
Examination of primary school students' anxiety about science course
- Tez No: 860575
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÇAYCI ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı; ilkokul öğrencilerinin fen bilimleri dersine yönelik kaygı düzeylerini belirlemek, cinsiyet ve sınıf kademesi değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Ağrı ili Merkez ilçesinde bulunan ilkokullarda öğrenim gören toplam 1024 3. ve 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden tarama araştırması ile desenlenmiştir. Bu araştırmada veri toplama araçları olarak“Fen Bilimleri Kaygı Ölçeği”ve“Kişisel Bilgiler Formu”kullanılmıştır. Araştırma verileri SPSS 26.0 paket programıyla analiz edilmiştir. Analizlerin tümünde anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, yüzde, frekans ve bağımsız Örneklem t-Testi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre ilkokul öğrencilerinin fen bilimleri dersine yönelik kaygılarının düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir. Cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Ancak sınıf düzeyi değişkenine göre 3. öğrencilerinin kaygı düzeyleri 4. sınıf öğrencilerine göre daha düşük düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; To determine the anxiety levels of primary school students towards science course and to examine whether there are significant differences according to gender and grade level variables. The study group of the research consists of a total of 1024 3rd and 4th grade students studying in primary schools in the Central district of Ağrı province in the 2021-2022 academic year. The study was designed with survey research, one of the quantitative research methods. In this research,“Science Anxiety Scale”and“Personal Information Form”were used as data collection tools. Research data were analyzed with SPSS 26.0 package program. The significance level was taken as 0.05 in all analyses. Arithmetic mean, percentage, frequency and Independent Sample t-Test were used to analyze the data. According to the findings of the research, it was determined that primary school students' anxiety towards science course was low. No significant difference was observed according to the gender variable. However, according to the grade level variable, it was observed that the anxiety levels of 3rd grade students were lower than those of 4th grade students.