Genel Türk tarihi anabilim dalında yapılmış lisansüstü tezlerin incelenmesi
Examination of graduate thesis made in the department of general history
- Tez No: 766859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜGÜLSÜM CANDEĞER, DOÇ. DR. AYSEL ERDOĞAN, DOÇ. DR. YAŞAR ARSLANYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İnsan geçmişten günümüze kadar olan süreç içerisinde inceleyen, araştıran ve merak eden bir yapıda olmuştur. Bu merakın neticesinde geçmişteki olaylar gün yüzüne çıkartılmış, konunun doğruluğu açısından derinlemesine araştırılması sağlanmıştır. Böylece meraktan doğan bir bilim olan tarih bilimi ortaya çıkmıştır. Yazının icadı ile birlikte güncel tarih kayıt altına alınmış, geçmişe dair ulaşılan bilgiler kütüphanelerde muhafaza edilmiştir. Kayıt altına alınan bilgiler ışığında Genel Türk Tarihi Anabilim Dalında ortaya koyulan lisansüstü tezlerin incelenmesi olarak hazırlanan çalışmada, YÖK Tez Merkezi Veri Tabanında 1987-2022 yılları arasında yapılmış olan lisansüstü tezler incelenmiştir. Ulaşılan sonuçlar tablolalaştırılmış ve lisansüstü tezlerin incelenmesi yapılmıştır. Lisansüstü tezler inceleme sonrası coğrafyalara ve çağlara göre ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human has been in a structure that examines, researches and wonders in the process from the past to the present. As a result of this curiosity, the events in the past were brought to light and the subject was investigated in depth in terms of its accuracy. Thus, the science of history, a science born out of curiosity, has emerged. With the invention of writing, the current history has been recorded and the information about the past has been preserved in libraries. In the study, which was prepared as an examination of the postgraduate theses in the General Turkish History discipline in the light of the recorded information, the postgraduate theses made between 1987-2022 in the YÖK Thesis Center Database were examined. The obtained results were tabulated and the postgraduate theses were examined. Post-graduate theses are divided according to geographies and eras.