2000 sonrası Türkiye ekonomisinin dolarizasyon sürecinin değerlendirilmesi: VAR Analizi
Evaluation of the dollarization process of the Turkish economy after 2000: VAR Analysis
  1. Tez No: 766884
  2. Yazar: ONUR EVLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN BÜYÜKAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Son yıllarda Türkiye ekonomisinin dolarizasyon sorunu, yeniden varlık göstermeye başlamıştır. Bu çerçevede ele alınan çalışmada, dolarizasyon olgusunun Türkiye ekonomisi açısından incelenmesi ve analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, çalışmada Türkiye ekonomisine ait dolarizasyon süreci 1980–2021 yılları arasında değerlendirilmiştir. Bilindiği üzere, bir ülkede hem siyasi hem de ekonomik istikrarsızlıklar ve belirsizlikler, iktisadi bireylerin ekonomiye olan güvenirliliğini düşürmekte ve dolarizasyonun başlamasına neden olmaktadır. Bu bağlamda ülkenin makroekonomik göstergelerindeki dengesizlikler de dolarizasyonun yaygınlaşmasına ve kronik bir sorun haline gelmesine yol açmaktadır. Bu çalışmada, reel döviz kuru, M2 tanımlı para arzı ve enflasyon oranı değişkenleri kullanılarak 2000:01-2021:09 dönemi için Türkiye ekonomisindeki dolarizasyon süreci, Vektör Otoregresif Model (VAR) yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz neticesinde elde edilen bulgular değerlendirilmiş ve dolarizasyon sorununun çözümü için çeşitli önerilerde bulunularak çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the dollarization problem of the Turkish economy has started to appear again. In this study, which is handled in this framework, it is aimed to examine and analyze the dollarization phenomenon in terms of the Turkish economy. For this purpose, the dollarization process of the Turkish economy was evaluated between the years 1980-2021 in this study. As it is known, both political and economic instabilities in a country reduce the reliability of economic individuals in the economy and cause dollarization to begin. In this context, the imbalances in the macroeconomic indicators of the country also cause dollarization to become widespread and become a chronic problem. In this study, the dollarization process in the Turkish economy for the period 2000:01-2021:09 was analyzed using the Vector Autoregressive Model (VAR) method, using the variables of real exchange rate, M2 defined money supply and inflation rate. The findings obtained as a result of the analysis were evaluated and the study was concluded by making various suggestions for the solution of the dollarization problem.