2000 yılı sonrası kamu harcamalarının finansmanında vergi gelirlerinin payı: Türkiye örneği
Share of tax revenues in financing public expenditures after 2000: Turkey case
  1. Tez No: 922277
  2. Yazar: SERAP SEDA KULAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
2000 yılı sonrası Türkiye'de kamu harcamalarının finansmanında vergi gelirlerinin payı, kamu maliyesi politikalarının etkinliğinin ve ekonominin genel performasını yansıtan önemli bir gösterge olmuştur. Bu dönemde, kamu harcamalarının büyük bir kısmı vergi gelirleri ile finanse edilmiştir. 2000 sonrası dönemde Türkiye' de vergi gelirleri reel anlamda artış göstermiştir. Bunun temel nedenleri ekonomik büyüme ve dolaylı vergilerin oranlarında yapılan düzenlemelerdir. Vergi gelirleri ve kamu harcamaları arasındaki uyumsuzluğu azaltmak için gelir artırıcı ve harcama azaltıcı politikalar dengeli bir şekilde uygulanmalıdır. 2000'li yıllar Türkiye ekonomisinin yapısal dönüşüm yaşadığı bir dönemdir. Özellikle 2001 ekomonik kriz sonrasında uygulanan güçlü ekonomi politikaları ve reformlar, kamu maliyesi üzerinde etkili olmuştur. 2000'li yılların başında yüksek bütçe açıkları görülse de uygulanan mali disiplin politikaları sayesinde bütçe açığı azalmıştır. 2003-2013 yılları arasında bütçe açıkları kontrol altına alınmış ancak 2016 sonrası artan sosyal harcamalar ve yatırım harcamaları nedeniyle bütçe açığı tekrar yükseliş eğilimine girmiştir. Türkiye'nin kamu harcamalarının finansmanında vergi gelirlerinin etkinliğinin artırmak ve mali sürdürebilirliliği sağlamak mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Following the year 2000, the proportion of tax revenues in financing public expenditures in Turkey has become a significant indicator of the effectiveness of public finance policies and the overall performance of the economy. During this period, a large part of public expenditures were financed by tax revenues. In the years after 2000, tax revenues in Turkey increased in real terms. During this period, a large part of public expenditure was financed by tax revenues. In the years after 2000, tax revenues in Turkey increased in real terms. The main reasons for this are economic growth and adjustments in indirect tax rates. In order to reduce the imbalance between tax revenues and public expenditure, measures to increase revenues and reduce expenditure should be implemented in a balanced manner. The 2000s have been a period of structural change in the Turkish economy. Public finances had been affected by the strong economic policies and reforms implemented, especially after the economic crisis of 2001. Although high budget deficits were observed in the early 2000s, the budget deficit declined as a result of financial discipline policy implemented. Budget deficits were brought under control between 2003 and 2013, but after 2016 the budget deficit started to increase again due to higher social and investment spending. It will be possible to increase the efficiency of tax revenues in the financing of public expenditure in Turkey and to ensure the sustainability of public finances.