Yenidoğanlara topuk kanı alma işlemi sırasında dinletilen anne sesi ve baba sesinin ağrı düzeyi ve fizyolojik parametrelere etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effects of mother voice and father voice listened to newborns during heel blood collection on pain level and physiological parameters: A randomized controlled study
- Tez No: 766885
- Danışmanlar: DOÇ. DİLEK KONUK ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırma, yenidoğanlara topuk kanı alma işlemi sırasında dinletilen anne sesi ve baba sesinin ağrı düzeyi ve fizyolojik parametrelere etkisini belirmek amacı ile randomize kontrollü tipte deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Kadın Doğum Servisi'nde Aralık 2021-Mart 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, yapılan güç analizi sonucu çalışmaya katılmayı kabul eden ve örneklem seçim kriterlerine uyan toplam 90 yenidoğan (anne sesi grubu=30, baba sesi grubu=30, kontrol grubu=30) oluşturmuştur. Yenidoğanların gruplara göre dağılımı rastlantısal olarak yapılmıştır. Girişim grubunda yer alan yenidoğanlara işlem sırasında anne sesi ve baba sesi dinletilmiş, kontrol grubunda ki yenidoğanlara ise sadece rutin topuk kanı alma işlemi uygulanmıştır. Yapılan bu uygulamalar sonucunda yenidoğanların fizyolojik parametreleri ve ağrıları değerlendirilmiştir. Verilerin toplanmasında ebeveyn ve yenidoğanların sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacı ile ''Kişisel Bilgi Formu'', işlem öncesi, sırası ve sonrası ağrı düzeyini ölçmek için ''NIPS Ağrı Ölçeği'' (Neonatal Infant Pain Scale-NIPS), fizyolojik bulgularını değerlendirmek için ''Yenidoğan Bebek Ağrı/Fiziksel Parametre Değerlendirme Formu'' kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 26 paket programına aktarılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a randomized controlled type experimental study to determine the effect of maternal and paternal voices listened to on newborns during heel blood collection, on pain level and physiological parameters. The research was carried out in Düzce Atatürk State Hospital Gynecology Service between December 2021 and March 2022. The sample of the study consisted of 90 newborns (mother voice group=30, father voice group=30, control group=30) who agreed to participate in the study as a result of the power analysis and met the sample selection criteria. The distribution of newborns according to groups was made randomly. The newborns in the intervention group were listened to the mother's voice and the father's voice during the procedure, while the newborns in the control group only received routine heel blood sampling. As a result of these applications, the physiological parameters and pain of newborns were evaluated. In data collection,“Personal Information Form”to determine the socio-demographic characteristics of parents and newborns,“NIPS Pain Scale”(Neonatal Infant Pain Scale-NIPS) to measure the level of pain before, during and after the procedure, to evaluate the physiological findings“Newborn Baby Pain/Physical Parameter Evaluation Form”was used. The data obtained in the research were analyzed by transferring them to the IBM SPSS Statistics 26 package program.