Pancar boşaltma temizleme ve yükleme makinalarının temizleme etkinliğinin belirlenmesi
Determining the mechanical cleaning efficiency of sugar beet loading, unloading and cleaning machines
  1. Tez No: 76690
  2. Yazar: AYHAN KANGAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. fabrika merkezlerinde ve tesellüm kantarlarında kullanılan pancar boşaltma - temizleme ve yükleme makinalarının temizleme etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Temizleme yapılırken de makinanın pancarda meydana getirdiği mekanik zedelenmeler araştırılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda pancar boşaltma - temizleme ve yükleme makinasının temizleme etkinliği ortalama olarak % 62.67 bulunmuş, makinanın pancarda ortalama olarak 4.99 cm2' lik bir yüzey yaralanmasına neden olduğu, kök kırıklığını artırdığı ve pancar yüzeyinde çatlakların oluşmasına neden olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed that determining the cleaning efficiency of sugar beet loading, unloading and cleaning machines which is in Sugar Factories and external sugar beet reception centers. Furthermore, it was researched that mechanical damage on sugar beet surface caused by the machines. Consequently, it was determined the cleaning efficiency of the machines were approximately 62.67 %, the beet surface damage area was about 4.99 cm2 and the machines increased the root breakage and caused the cracks on beet surface.