Yetişkin bireylerde akılcı olmayan inançlar ile somatizasyon ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between irrational beliefs, somatization and emotion regulation skills in adults
  1. Tez No: 766904
  2. Yazar: TUĞÇE DABAĞER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DUYGU KAYA YERTUTANOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Akılcı olmayan inançlar kesin olmayan, mantığa sığmayan, katı ve değişime kapalı düşünceleri içerir ve somatik yanlış yorumlamalara yol açabilir. Bir diğer yandan, irrasyonel inançlar, temel duygu düzenleme becerilerini olumsuz yönde etkiler. Bu bağlamda yetişkin bireylerde var olan akılcı olmayan inançlar ile somatizasyon ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 18 yaş üstü ve gönüllü kadın ve erkek toplamda 191 katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcıların bilgilendirme onamları, sosyodemografik bilgileri, akılcı olmayan inançları, somatizasyon düzeyleri ve duygu düzenleme becerilerine ait veriler çevrimiçi olarak alınmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS 22.0 ile analiz edilmiştir. Tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistiksel analizler (T-Testi, ANOVA ve korelasyon) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Irrational beliefs involve thoughts that are imprecise, illogical, rigid and unchangeable, and can lead to somatic misinterpretations. On the other hand, irrational beliefs negatively affect basic emotion regulation skills. In this context, it is aimed to examine the relationship between irrational beliefs in adults and somatization and emotion regulation skills. The sample of the research consists of a total of 191 participants over the age of 18 and volunteer men and women. The data of the participants' information consent, sociodemographic information, irrational beliefs, somatization levels and emotion regulation skills were taken online. The data obtained within the scope of the research were analyzed with SPSS 22.0. Descriptive and inferential statistical analyses (T-Test, ANOVA and correlation) were applied.