Anthropomorphism and endowment effect: Comparison of hedonic and utilitarian products
Antropomorfizm ve sahip olma etkisi: Hazcı ve faydacı ürünlerin karşılaştırılması
  1. Tez No: 766916
  2. Yazar: GİZEM YAĞMUR SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜMEYRA DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tüketiciler, günlük hayatlarında arabalardan cep telefonlarına kadar insan olmayan birçok varlık ile etkileşime girerler. Müşteriler bu varlıkları yalnızca makine olmanın ötesinde değerlendirirler ve onlara insanlara özgü özellikler, inançlar ve niyetler atfedebilirler. Önceki araştırmalar temel olarak insanların neden antropomorfizmi deneyimlediğine ve tüketicilerin marka ve ürün değerlendirmeleri üzerindeki etkisine odaklanmıştı. Mevcut çalışma antropomorfizmin müşterilerin sahip oldukları bir ürünü satmak için kabul etmeye razı olacakları tutarın, aynı ürünü satın almak için ödemeye gönüllü olacakları tutara kıyasla daha yüksek olmasına yol açacağını öne sürerek farklı bir bakış açısı getiriyor. Bu önermeden hareketle, bu tezde satıcı konumundaki tüketicilerin antropomorfik ürünü satmak için talep ettikleri tutarın, alıcı konumundaki tüketicilerin aynı ürünü satın almak için ödeyecekleri tutardan daha yüksek olduğu yapılan iki çalışma aracılığı ile desteklenmiştir. Antropomorfizmin bu etkisi kompleks ürünler için basit ürünlere kıyasla daha güçlüdür. Ayrıca, satıcılar antropomorfik ürün hazcı özelliklere sahip olduğunda yüksek fiyat talep etmeye daha isteklidirler. Araştırma yönetimsel uygulamalar, sınırlamalar ve gelecek çalışmaların doğrultusu tartışılarak sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
Consumers interact with non-human entities from cars to mobile phones on a daily basis. Instead of being just machines, customers may attribute human-like features, beliefs and intentions to these goods. Prior research has mainly focused on why people anthropomorphize and how anthropomorphism affects consumers' evaluation about brand and products. The current research takes a different perspective by proposing that anthropomorphism leads customers to demand a higher price for a product they own compared to the price they will be willing to pay to purchase the same item. Based on this premise, in this thesis, it is supported via two studies that consumers in seller position are willing to accept higher prices to sell the anthropomorphized item while consumers in buyer position are indicating relatively lower prices. This impact of anthropomorphism is stronger for complex products rather than simple products. Furthermore, consumers in seller position are willing to accept higher prices when the anthropomorphized product has the hedonic features as compared to the products with utilitarian features. The research concludes by discussing the managerial implications, limitations and directions of future studies.