Yalın yönetim anlayışının sağlık kurumu çalışanlarının motivasyon ve performans düzeylerine etkisi: Adana il sınırları içinde bir araştırma
The effect of lean management approach on motivation and performance levels of health institution employees: A research in Adana provincial boundaries
- Tez No: 766935
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Healtcare Management, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, yalın yönetim yaklaşımının işgörenlerin motivasyon ve performans düzeyleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Yalın yönetim, süreçleri iyileştiren veya maliyetleri azaltan bir dizi araç ve teknik olarak da tanımlanır. Yalın yönetim uygulaması çalışan bireylerin kaliteli, verimli, uygun ve hızlı üretim yapmalarını sağlamayı amaçlar. Ayrıca, kuruluşların işletim sistemlerinde oluşan sorun ve hataları en kısa sürede giderebilmek ve israfı önleyebilmek için önlemler almayı öngörür. Bu hedefleri benimseyen sağlık kurumları, yalın yönetim uygulamalarından yararlanarak ve ilgili teknikleri her düzeyde uygulayarak misyonlarını gerçekleştirmeye çalışır. Araştırmamız Adana il sınırları içindeki sağlık kuruluşlarında çalışan doktor ve hemşireler üzerinde yapılmış ve yalın yönetim anlayışının çalışanların motivasyonunu nasıl etkilediği anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, yalın yönetim ile motivasyon arasındaki ilişkiyi irdeleyen hipotezler geliştirilmiştir. Ayrıca, araştırmanın evreninden örnek çekilmiş, sınırlılıklar ve yöntem belirlenmiş; yalın yönetim anlayışı, motivasyon kavramı, motivasyon düzeyini etkileyen etmenler ve kuramlar genişçe açıklanmıştır. Son bölümde, sahadan toplanan veriler ve bunlara uygulanan istatistik testlere yer verilmiş; ortaya çıkan bulgular yorumlanarak, çeşitli öneriler geliştirilmiştir. Bir ülkede belirli bir düzeyde sağlık hizmeti verilmesi ve yaşam kalitesinin artırılması, o ülkede yaşayan bireyler için çok önemli bir yere sahiptir. Öte yandan, sağlık hizmetlerinin kalitesi, hastalığın kısa sürede veya erken teşhis edilmesi ülkelerin sosyoekonomik gelişmişlik düzeyinin bir göstergesi olarak da kabul edilmektedir. Dolayısıyla, sağlık kurumlarının sunduğu hizmetlerin kalitesinin ölçülmesi kritik bir meseledir ve bütüncül bir yaklaşımla ele alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to try to examine the effects of the lean management approach on the motivation and performance of the employees working in the selected healthcare organizations. Lean management is defined as a set of tools and techniques that improve processes or reduce costs. The management style in which zero error or zero waste is the objective. Thus, lean management practices aim to provide equal, safe, appropriate, and fast service in terms of the motivation of involved individuals. It also aims to take measures so that organizations can solve problems and errors that occur in their operating systems as soon as possible and prevent waste. Health institutions that adopt these goals realize their mission by making use of lean management practices and applying these techniques at all managerial levels. Therefore, hypotheses have been formed to examine the relationship between lean management and motivation. The universe of the study and the sample to be questioned has been determined, the limitations and the method used have been set; the concept of lean management, the concept of motivation, motivational tools, and theories have been tested. In the last part, various statistical analyzes were conducted to find out whether there is a relationship between these variables. Afterward, the findings of the statistical analyzes were interpreted and the conclusion section was formed, and the study was completed. Living a healthy life is non-negligible in human life. So, reachable healthcare services when needed increases the quality of life. On the other hand, the quality of healthcare services, the diagnosis of the disease in a short time or early diagnosis are also regarded as indicators of the socio-economic development level of the countries. In this respect, measuring the quality of services provided by healthcare institutions require that these processes be handled with a holistic approach.