Antropolojik bakış açısıyla organik tarım ve Türkiye
Organic agriculture and Turkey from an anthropological perspective
- Tez No: 766967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA KARAÖZ ARIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tarih öncesinden beri insanlar yemek yemeyi temel bir ihtiyaç olarak görmüş, beslenme ihtiyacını gidermek için avcı-toplayıcılık yapmış, beslenme ihtiyacını topraktan karşılamak için tarıma yönelmiştir. Endüstriyel tarım anlayışının, kısa zamanda daha çok verim elde etmek amacıyla ortaya çıkmasıyla birlikte tarım ilaçları kullanılmış, toprağın yapısı zarar görmeye başlamış ve tarım ürünlerinin yapısı bozulmaya başlamıştır. İşte bu noktada toplumda bazı kesimler daha sağlıklı gıda ürünlerine erişmek için, doğal döngü ve sistemler ile beraber yaşamın korunması ve zenginleştirilmesini sağlamak amacıyla 'organik tarım' 'a yönelmişlerdir. Bu çalışma, bir yaşam tarzı haline gelen organik tarımın insanların yaşamı ve sağlığı üzerine etkilerini antropolojik bir bakış açısıyla yorumlanmasını amaçlamaktadır. Bu çalışmada organik tarım ve beslenme antropolojisi kavramları incelenmiş, literatür taraması yapılmıştır. Konuyla ilgili yapılmış olan çalışmaların sonuçlarına yönelik bulgular elde edilmiş ve elde edilen bu bulgular, antropolojik bakış açısıyla açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca organik tarımın insan yaşamı ve çevre sağlığı üzerinde etkileri beslenme antropolojisi kapsamında antropolojik bir bakış açısıyla yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since history, people have been hunter-gatherers to benefit from nutrition, without seeing food as the basis, and they have turned to agriculture for the environment from the soil without nutrition. With the emergence of the understanding of industrial agriculture in order to obtain more efficiency in a short time, pesticides were used, the structure of the soil began to be damaged and the structure of agricultural products began to deteriorate. At this point, some segments of the society have turned to“organic agriculture”in order to access healthier food products and to ensure the protection and enrichment of life together with the natural cycle and systems. This study aims to interpret the effects of organic agriculture, which has become a lifestyle, on people's life and health from an anthropological point of view. In this study, the concepts of organic agriculture and nutrition anthropology were examined and a literature review was conducted. Findings regarding the results of the studies on the subject were obtained and these findings were tried to be explained from an anthropological point of view. In addition, the effects of organic agriculture on human life and environmental health have been interpreted from an anthropological perspective within the scope of nutritional anthropology.