Netflix consumption during the covid-19 pandemic
Pandemi sürecinde netflix kullanımı
  1. Tez No: 767004
  2. Yazar: YELDA KIRÇUVAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada pandemi sürecinde Netflix kullanımı üzerine veriler toplanmış ve açıklamalar yapılmıştır. Gün geçtikçe gelişen medya teknolojileri ve medya teknolojileriyle ilgili olan Kullanımlar ve Doyumlar Kuramı hakkında bilgi verilmiştir. Gelenekselleşmiş medya ile yeni medya arasında karşılaştırmalar yapılmış, yeni medyaya dair açıklamalara yer verilmiştir. Çalışmanın esas konusu olan Netflix'in tarihsel gelişimi, kurumsal yapısı, orijinal içerikleri ve Netflix'in Türkiye'deki faaliyetleriyle ilgili bilgilendirme yapılmıştır. İnsanların pandemi sürecinde sosyal yaşamlarının sekteye uğramasından ve bu sosyallik ihtiyaçlarını medya teknolojileri aracılığıyla gidermeye çalıştıklarından bahsedilmiştir. Bu pandemi sürecinde insanların kullandıkları sosyal medya uygulamalarından örnekler sunulmuştur. Pandemi sürecinde dünyada ve ülkemizde yaşanan olaylar kronolojik sırayla verilmiş. Dünyada ve ülkemizde virüsün etkisini azaltmak için alınan karar ve tedbirlerden bahsedilmiştir. Bu araştırmada nitel çalışma yöntemlerinden olan görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmaya 3 kadın, 3 erkek olmak üzere toplam 6 Netflix kullanıcısı katılmıştır. Araştırma sonucunda çalışmaya katılan tüm katılımcılar pandemi başlangıcına kıyasla son günlerde Netflix kullanım sürelerinin azaldığını ifade etmektedirler.
Özet (Çeviri)
This study gathered data and provided explanations for the use of Netflix during the pandemic process. Information has been given about the media technologies that are developing day by day and the Uses and Gratifications Theory, which is related to media technologies. Comparisons were made between traditional media and new media, and explanations of new media were included. The main subjects of the study, Netflix's historical development, institutional structure, original contents, and Netflix's activities in Turkey were introduced. It has been mentioned that people's social lives are interrupted during the pandemic process and that they are trying to meet these sociability needs through media technologies. Examples of social media applications that people use during this pandemic are presented. The events experienced in the world and in our country during the pandemic process are given in chronological order. Decisions and measures taken to reduce the impact of the virus on the world and in our country are mentioned. In this study, an interview form, which is one of the qualitative study methods, was used. A total of six Netflix users, three women and three men, participated in the research. As a result of the study, all participants stated that their Netflix usage times have decreased in recent days compared to the start of the pandemic.