روش تخفیف موجی شکل دومرحله‌ای برای مسایل مقدار اولیه
Başlangıç değer problemleri için iki aşamalı dalga formu hızlanması
  1. Tez No: 767077
  2. Yazar: ZEINAB HASSANZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVOD KHOJASTEH SALKUYEH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: University of Mohaghegh Ardabili
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu yayında, ilk değer sorunlarını çözmek için dalga biçimi hızlandırma yöntemini ve iki aşamalı dalga biçimi hızlandırma yöntemini giriyoruz. Bu iki sorun da sabit yinelemeli süreci temel alır. Kabul edilen ilk değer sorunları, normal diferansiyel denklemler ve diferansiyel cebirsel denklemler sistemini içerir. Orijinal diferansiyel denklemler sisteminin daha küçük ve daha basit alt sistemlere dönüştürülmesi, orijinal sistemdeki matrislerin ayrılmasıyla yapılan iki yöntemi tanıtmayı amaçlar. İki aşamalı dalga biçimi hızlandırma yöntemi, yakınsama hızı artarak iç yinelemeler eklenerek dalga biçimi hızlandırma yönteminden elde edilir. Son olarak, iki yöntemin etkinliğini göstermek için bazı sayısal örnekler verilmiştir ve iki yöntemin yakınsama hızını ve doğruluğunu sayısal sonuçlarla karşılaştırırız.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, we inset waveform acceleration method and two-stage waveform acceleration method for solving initial value problems, which both of them are based on stationary iterative process. Considered initial value problems contains system of ordinary differential equations and differential algebraic equations. Transformation of the original system of differential equations to smaller and simpler subsystems is the aim of introducing the two methods, that it is done by decoupling of matrices in the original system. Two-stage waveform acceleration method is obtained from waveform acceleration method by adding inner iterations, such that the speed of the convergence is increased. Finally, some numerical examples are given to illustrate the effectiveness of the two methods, and we compare the speed of the convergence and accuracy of two methods by the numerical results.