بررسی روش های قیمت گذاری مشتقات اعتباری از نوع تعهدات بدهی تضمین شده
Teminatlı borç senet türü kredi türevlerinin değerlendirmesinin incelenmesi
- Tez No: 934827
- Danışmanlar: DR. ALİ FOROUŞ BASTANİ-INSTITUTE FOR ADVANCED STUDIES IN BASIC SCIENCES ZANJAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Matematik, İstatistik, Finance, Mathematics, Statistics
- Yıl: 2012
- Dil: Farsça
- Üniversite: University of Tehran
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Son yıllarda, kredi türevleri kredi riskinin transferinde ticaret ve yönetimde devrim yarattı ve bu tür riskten korunmada önemli bir araca dönüşmüştür. Kredi temerrüt swap (CDS'ler) ve teminatlı borç sened (CDO'lar) fiyatlandırması finansal matematik literatürüne zorlu problemler oluşturan tanınmış kredi türevleri arasındalar. CDO'ların fiyatlama en popüler yaklaşımları arasındaö tek faktörlü Gauss Kopula modeli, esas olarak hesaplama verimliliği nedeniyle, çok isimli kredi türevleri için piyasa standardı haline geldi. Fakat, bu standart modelin gözlenenleri açıklayamadığı ortaya çıktı çünkü tek bir sepette farklı dilimlerin fiyatlarını açıklayamıyor. Bu tezde, ilk olarak sentetik CDO olarak adlandırılan belirli bir CDO türü, standart fiyatlandırma modeli ve modelin eksikliklerini tanıtacağız. Daha sonar, bu modelin iki uzantısını keşfedeceğiz: yani N IG model ve bir karışım kopula modeline dayalı yeni model, N IG dağılımının bir Gauss dağılımı ile birleştirilmiş, MG-N IG kopula modeli olarak adlandırılmıştır. Ve bunları sayısal bir çerçevede ve Monte Carlo simülasyon yöntemleriyle karşılaştıracağız. Sonunda, bu sözleşmenin İslami bankacılık ve İran bankacılığında uygulanması olasılığını hesaplayacağız.
Özet (Çeviri)
In recent years, credit derivatives have revolutionized the trading and management of credit risk and have turned into an important tool for transferring and hedging this kind of risk. Credit default swaps (CDSs) and collateralized debt obligations (CDOs) are among the well-known credit derivatives whose pricing poses challenging problems to the financial mathematics literature. Among the most popular approaches to price CDOs, the one factor Gaussian copula model, due mainly to its computational efficiency, has become the market standard for multi-name credit derivatives. However, it has become clear that this standard model is not capable of explaining the observed prices of different tranches on a single basket. In this thesis, at first we will introduce a specific type of CDOs, called synthetic CDO, its standard model of pricing and the model's deficiencies. Then we will explore two extensions of this model, i.e. N IG model and a novel model based on the mixture copula model, obtained by combining the N IG distribution with a Gaussian one, called the MG−N IG copula model and compare them in a numerical framework and via the Monte Carlo methods of simulation. At the end we will discuss the possibility of implementing this contract into Islamic banking and in Iran's banking.