Azerbaycan'da sivil toplum kuruluşları
Non-governmental organizations in Azerbaijan
- Tez No: 767093
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN İNAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Birinci bölümde Uluslararası yasal belgelerde“uluslararası sivil toplum kuruluşları”kavramı, türleri, uluslararası sivil kuruluşların modern dünyada rolü araştırırlması hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde Sivil Toplum Kuruluşlarının mevcut durumu, ikinci dünya savaşı'ndan sonra sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri, sivil toplum kuruluşlarının uluslararası ilişkiler sistemi üzerindeki etkisi, devletlerarası ve sivil toplum kuruluşları arasındaki ilişki, uluslararası sivil toplum kuruluşları ve ağlarla iş birliği araştırılmıştır. Sonuncü üçüncü bölümde ise esasen Azerbaycanda olan Sivil toplum kuruluşları, onların oluşumu, gelişimi, özellikleri, devlet politikasının oluşumunda sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri geniş bir şekilde verilmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, STK`ların özellikleri, Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları (INGO'lar), siyasi, ekonomik, kültürel, bilimsel, teknik ve diğer insan faaliyeti alanlarında uluslararası iş birliğini teşvik etmek için oluşturulmuş, çeşitli devletlerden ulusal kamu kuruluşları, birlikler, gruplar ve bireylerin dernekleridir; bu kuruluşlar hükümetler arası bir anlaşma temelinde kurulmamaktadır ve ticari kar elde etmeyi amaçlamamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the first part, information is given about the concept of“international non-governmental organizations”in international legal documents, its types, researching the role of international non-governmental organizations in the modern world. In the second part, the current situation of Non-Governmental Organizations, the activities of non-governmental organizations after the second world war, the effect of non-governmental organizations on the international relations system, the relationship between interstate and non-governmental organizations, cooperation with international non-governmental organizations and networks were investigated. In the last and third chapter, non-governmental organizations mainly in Azerbaijan, their formation, development, characteristics, activities of non-governmental organizations in the formation of state policy are given in detail. The main purpose of this study is the characteristics of NGOs, International Non-Governmental Organizations (INGOs), national public organizations, associations, groups from various states, formed to promote international cooperation in the political, economic, cultural, scientific, technical and other fields of human activity and associations of individuals; these organizations are not established on the basis of an intergovernmental agreement and are not intended to generate commercial profits.