Kuantum mekaniğinde saçılma problemlerine grup kuramsal yaklaşımlar
Group theoretical approaches to scattering problems in quantum mechanics
  1. Tez No: 76714
  2. Yazar: ŞENGÜL KURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH VERÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KUANTUM MEKANİĞİNDE SAÇILMA PROBLEMLERİNE GRUP KURAMSAL YAKLAŞIMLAR Şengfül KURU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilimdalı Danışman: Prof.Dr. Abdullah VERÇİN 1998, Sayfa: 105 Jüri : Prof. Dr. Abdullah VERÇİN Prof. Dr. Tacettin ALTANHAN Prof. Dr. Metin ÖNDER Bu çalışmada, Morse, Pöschl-Teller ve Coulomb problemlerinin bağlı ve saçılma durumları grup kuramsal olarak incelenmiştir. İlgili Lie cebirleri ve gruplarının sonlu ve sonsuz boyutlu temsilleri ve realizasyonları da verilmiştir. Ayrıca saçılma durumları için S matrisleri saf cebirsel yolla elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Üniter indirgenemez temsil, Morse potansiyeli, Pöschl-Teller potansiyeli, öklidiyen bağlantı, S matrisi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis GRUP THEORETICAL APPROACHES TO SCATTERING PROBLEMS in QUANTUM MECHANICS Şengül KURU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor : Prof.Dr. Abdullah VERÇİN 1998, Page: 105 Jury : Prof. Dr. Abdullah VERÇİN Prof. Dr. Tacettin ALTANHAN Prof. Dr. Metin ÖNDER In this thesis, the bound and scattering states of the Morse, Pöschl-Teller and Coulomb problems are investigated in a group theoretical manner. Finite and infinite dimensional representations and various realizations of the related Lie algebras and groups are also given. Furthermore, S matrices for the scattering states are obtained. Key Words : Unitary irreducible representation, Morse potential, Pöschl-Teller potential, Euclidean connection, S matrix.