Boya laserlerinin optik ve spektroskobik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 76713
  2. Yazar: TURAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BASRİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, günümüzde birçok alanda kullanılmakta olan laserlerden boya laserleri ile ilgili detaylı bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmada, boya laserlerinin optik ve spektroskobik özellikleri, çalışma prensipleri, çeşitli boya laseri düzenekleri, kullanılan boya maddeleri ve boya laserlerinin kullanıldığı çeşitli uygulamalar incelenmiştir. Bununla birlikte boya laserleri için teorik olarak incelemeler yapılmış, bu incelemeler sonucu bulunan denklemler detaylı olarak açıklanmıştır. İlk prizmalı rezonatörler, teleskobik boya laserleri, tek prizmalı sistemler, yalayan geliş açılı düzenlemeler ve çoklu prizmalı-kırınım ağlı rezonatörler incelenmiştir. Araştırma sonucunda; boya laserleri günümüzde kullanılan laser kaynakları arasında en verimli ve en başarılı oldukları, puls ve sürekli dalgalı çalışan tiplerinin olması yanında morötesinden kırmızıötesine kadar geniş bir frekans bölgesinde ayarlanabilir oldukları belirlenmiştir. Bu laserler yüksek güç çıkışına sahip olmasından dolayı çok yüksek ayırt etme güçlerine sahiptirler. Bu nedenle endüstride mikroelektronik malzeme işlenmesinde, boya ile yapılmış ince kaplamalı yüzeylerin ani olarak kurutulması işleminde, içten yanmalı motorların incelenmesinde ve hava kirliliğinin uzaktan algılanmasında kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this work, dye lasers have been taken for a detailed study from among the lasers which are used today in many fields of work. Their optical and spectroscopic properties, operating principles, various arragements used in dye lasers, dye materials and applications where dye lasers are used have been investigated. However, the investigations for the dye lasers have been done theoretically and the equations found asa result have been studied in a detailed way. Besides, the first prism resonators, the telescopic dye lasers, single prism systems, grazing angle arragements and multiple prism-grating resonators have been considered. As a result, it has been found that the dye lasers are the most efficient and the most succesfull ones from among the laser sources used today, and besides having pulsed and continuously operating types it has been shown that they can be tuned in a wide frequency range extending from the ultraviolet to the infrared. Since these lasers have a large output power their resolution power is very high. For this reason they can be used for microelectronic material processing, for instant drying of surfaces coated with thin film dyes, for the search of internal burning engines and for remote sensing of air pullution.