Zaman skalası üzerinde bazı integral eşitsizlikler ve uygulamaları
Some integral inequalities on the time scale and applications
  1. Tez No: 841836
  2. Yazar: KIYASETTİN TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OCAK AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Zaman skalası son zamanlarda, matematiğin diğer bilim dallarında yaygın olarak kullanılan bir konusudur. Bu çalışma sahası geniş bir uygulama alanına sahiptir. Bu tezde Kuramsal Temeller adlı bölümde zaman skalası kavramı, temel özellikleri ve zaman skalaları üzerinde delta türev, nabla türev, diamond-α türev, delta integral kavramlarının analizi ile ilgili bilgiler verilmiştir. Materyal ve Yöntem kısmında da konveks fonksiyonun tanımı ile Hölder, Minkowski, Cauchy-Schwarz, Jensen ve Ostrowski eşitsizliklerinin zaman skalası versiyonları ve uygulamalarına yer verilmiştir. Araştırma bulgular kısmında ise Ostrowski ve Jensen tipli eşitsizlikler ispatlarıyla birlikte verilmiş olup uygulamalarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Time scale is a topic that has been widely used in other branches of mathematics recently. This field of study has a wide range of applications. In this thesis, in the chapter called Theoretical Fundamentals, the concept of time scale, its basic properties and the analysis of delta derivative , nabla derivative, diamond-α derivative, delta integral concepts on time scales are given. In the Materials and Methods section, the definition of the convex function and the time scale versions and applications of Hölder, Minkowski, Cauchy-Schwarz, Jensen and Ostrowski inequalities are given. In the Findings part, Ostrowski and Jensen type inequalities are given with their proofs and their applications.