Mental durum değişikliği ile acil servise başvuran 65 yaş ve üzeri hastalarda erken ve geç tanı alan hasta gruplarının karşılaştırılması
Comparison of early and late diagnosed patient groups in patients aged 65 and over WHO applied to the emergency department with altered mental status
  1. Tez No: 767198
  2. Yazar: BAŞAK YÜKSEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ASLANER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Geriatri, Emergency Medicine, Geriatrics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Mental durum değişikliği acil servise başvuran hastalarda sık rastlanan bir bulgudur. Davranış değişikliği, oryantasyon bozukluğu, dikkatsizlik gibi hafif formlardan koma haline kadar pek çok klinikte kendisini gösterebilir. Etiyolojik olarak intrakranial patolojilerden tüm sistemleri etkileyen metabolik bozukluklara kadar geniş bir yelpazede karşımıza çıkabilmektedir. Özellikle artan yaşla birlikte metabolik bozuklukların, endokrin değişikliklerin mental durum üzerinde etkisinin arttığı bilinmektedir. Çalışmamızda True Altered Mental Status (Tr-AMS) kriterleri üzerinden mental durum değişikliği saptanan 65 yaş üzerindeki hastaların tanı alma süreleri ile mortaliteleri arasında bir ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Çalışmaya dahil edilen 157 hastanın 121 tanesi erken dönemde (6 saat) 36 hastada en sık iskemik serebrovasküler hastalık tanısı konulmuş ve geç tanı alan hastaların %19'unda hastanede %36'sında ise 3 ay içinde mortalite gözlenmiştir. Erken tanı alan grupta mortalite oranı daha yüksek saptanmakla birlikte aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Mental durum değişikliği mortalitesi yüksek ve tanı koyması güç bir kinik durumdur. Çalışmamızda erken ve geç tanı grupları arasında mortalite farkı izlenmemiştir. Daha fazla hasta sayısı ve çok merkezli çalışmalarla elde edilen sonuçların tekrar değerlendirilmesi uygun olacaktır. Geç tanı alan hasta grupları açısından ise, etiyoloji araştırılırken daha nadir tanıların akla getirilmesi uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Altered mental status is a common symptom in patients presenting to the emergency department. It can manifest itself in many clinics, from mild forms such as behavioral change, disorientation and inattention to coma. Etiologically, it can be encountered in a wide range from intracranial pathologies to metabolic disorders affecting all systems. It is known that the effects of metabolic disorders and endocrine changes on increasing age can make altered mental status easily. In our study, it was investigated whether there is a relationship between the duration of diagnosis and mortality in patients over 65 years of age, whose mental status changes were determined through the True Altered Mental Status (Tr-AMS) criteria. Of the 157 patients included in the study, 121 were diagnosed in the early period (6 hours), and mortality was observed in 19% of in the hospital and 36% within 3 months. Although the mortality rate was higher in the group with early diagnosis, the difference was not statistically significant. Altered mental status is a clinical condition with high mortality and difficult to diagnose. In our study, no difference in mortality was observed between the early and late diagnosis groups. It would be appropriate to re-evaluate the results obtained with larger number of patients and multicenter studies. In terms of late-diagnosed patient groups, it would be appropriate to consider rarer diagnoses while investigating the etiology.