Romantik ilişkilerde beden algısı, cinsel doyum ve bağlanma stilleri arasındaki ilişki
The relationship between body perception, sexual satisfaction and attachment styles in romantic relationships
  1. Tez No: 767226
  2. Yazar: SELEN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın ana amacı romantik ilişkilerde beden algısı, bağlanma stilleri ve cinsel doyum arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın alt amacı ise romantik ilişkilerde cinsel doyum, beden algısı ve bağlanma stilleri değişkenlerinin demografik değişkenler (yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, ekonomik düzey, ilişki durumu) ile ilişkisini incelemektir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Evreni İstanbul ili olarak belirlenen araştırmanın örneklemi 313 lisansüstü öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmaya 66 erkek ve 247 kadın katılmıştır. Katılımcıların eğitim durumlarına göre dağılımı ise 82 (26,2) Doktora öğrencisi ve 231 (73,8) Yüksek Lisans öğrencisidir. Araştırmadan elde edilen veriler online ortamda Google Forms aracılığı ile toplanmıştır. Bu araştırmada verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından hazırlanmış Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Beden Algısı Ölçeği, İlişki Ölçekleri Anketi, Romantik İlişkiler Yakınlık Ölçeği ve Yeni Cinsel Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler SPSS 25.0 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerinin analizinde Bağımsız Örneklem T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi ve Regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler ve bulgular doğrultusunda, romantik ilişkilerin öğrencilerin beden algısı, cinsel doyum ve bağlanma stilleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Katılımcıların yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, ekonomik düzey ve ilişki durumuna göre ilişkinin farklılık gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between body image, attachment styles and sexual satisfaction in romantic relationships. The purpose of the study is to examine the relationship between sexual satisfaction, body image and attachment styles variables in romantic relationships with demographic variables (age, gander, education level, economic level, relationship status). Relational screening model was used in the research. The sample of the study, whose universe was determined as the province of Istanbul, consists of 313 graduate students. 66 men and 247 women participated in the study. The distribution of the participants according to their educational status is 82 doctoral students and 231 Master's students. The data obtained from the research were collected online via Google Forms. Socio-Demographic Information Form, Body Perception Scale, Relationship Scales Questionnaire, Romantic Relationship Intimacy Scale and New Sexual Satisfaction Scale, prepared by the researcher, were used to collect data in this study. The data obtained from the participants were analyzed using the SPSS 25.0 statistical package program. In the analysis of the data, Independent Sample T Test, One Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Analysis and Regression analysis were performed. In line with the data and findings obtained from the research, a positive and significant relationship was determined between the students' body perception, sexual satisfaction and attachment styles of romantic relationships. It was found that the relationship differed according to the age, gender, education level, economic level and relationship status of the participants.