Effect of in ovo injected of lavender (lavandula angustifolia)essential oil or dietary supplementation powder on growthperformance, gut health, immune response and serum biochemicalof broiler
Lavanta esansiyel yağının yumurtaya enjekte edilmesi veya lavantatozunun rasyona ilavesinin broylerlerde büyüme performansı, bağırsak sağlığı, bağışıklık tepkisi ve serum biyokimyasalları üzerine etkisi
  1. Tez No: 767252
  2. Yazar: SOLEEN MUSTAFA SALMAN SALMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu araştırma, Lavandula angustifolia (Lavander) esansiyel yağının in ovo veya toz olarak diyete eklenmesinin broylerde büyüme performansı, bağırsak sağlığı ve serum biyokimyasalları üzerine etkilerini değerlendirmek amacıyla Irak Duhok Universitesi Ziraat Fakültesi Hayvansal Üretim Bölümü kümesinde yürütülmüştür. Toplam 240 Rose civciv, her bölmede 12 civciv ve her muamelede 4 bölme olmak üzere rastgele 5 muamele grubuna dağıtılmıştır.Muamele grupları; kontrol, 0.05 ml Lavender yağı (L1) enjekte edilmiş yumurtalar, 0.1 ml Lavender essential yağı (L2) enjekte edilmiş yumurtalar, %0.5 Lavender tozu (L3) ve %1 Lavender tozu (L4) diyete eklenmiş gruplardan oluşturulmuştur.L1 ve L2 muamele grupları kontrol ve L4 muamele grupları ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde daha yüksek canlı ağırlık artışı sağlamışlardır (P0.05). Öte yandan L1 ve L2 grupları L4 ve kontrol gruplarına kıyasla daha fazla yem tüketmişlerdir (P0.05). Sonuç olarak, lavanta esansiyel yağının in ovo enjeksiyonu veya tozunun diyet takviyesi broyler performansı ve bağırsak sağlığı üzerinde olumlu etkileri olmuştur.
Özet (Çeviri)
At the Animal Production Department, College of Agricultural Engineering Sciences University of Duhok, Iraq, researchers evaluated the effects of Lavandula angustifolia essential oil or food supplementation powder on broiler growth performance, gut health, and blood biochemicals. 240 Rose chicks were randomly assigned to five treatments, each containing four replicates and 12 birds. Control group was the therapy (no additive and no injection), 0.05 mL lavender essential oil injected into eggs (L1), 0.1 mL lavender essential oil injected into eggs (L2), birds fed with 0.5% of lavender powder (L3), and birds fed with 1% of lavender powder (L4). Performance results from day 0-35 days, L1, L2 has significantly higher body weight gain when compared to control and L4 treatment (P0.05). On the other hand L1, and L2 treatments showed higher feed intake when compared with L4 and control treatments (P0.05). Finally, in ovo injections of lavender essential oil or powder or dietary supplementation with lavender essential oil or powder improved broiler performance and gut health.