Üniversite öğrencilerinin vücut salınım hızının cinsiyet açısından değerlendirilmesi
The evaluation of body swing speed of university students in terms of gender
- Tez No: 767272
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET BİÇKİ, DOÇ. DR. RECEP SOSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Postüral kontrolün devamlılığı, günlük yaşam aktivitelerinin gerçekleştirilebilmesi için kritik öneme sahiptir. Üniversite öğrencilerinde postüral kontrolün sağlanamaması sonucu oluşan denge kaybı yaşam standardını olumsuz yönde etkilemektedir. Vücut salınım hızında herhangi bir cinsiyet farklılığının olup olmadığı hala tartışmalıdır. Bu nedenle çalışmada üniversite öğrencilerinin vücut salınım hızının cinsiyet açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Karamamoğlu Mehmetbey Üniversitesinde öğrenim gören kadın (n=35) ve erkek (n=35) öğrenciler katılmıştır. Antropometrik ölçümlerden sonra katılımcılar, kuvvet platformu üzerinde paralel/tek bacak on hips ve on neck duruşlarında vücut salınım hızı testlerini tamamlamışlardır. Postüral salınım parametreleri (salınım yolu, hız ve alan) istatistiksel analiz için cihaz yazılımından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Continuity of postural control is critical for performing activities of daily living. Loss of balance, which occurs as a result of the lack of postural control in university students, affects the standard of living negatively. Whether there is any gender difference in body oscillation rate is still controversial. For this reason, it was aimed to evaluate the body oscillation rate of university students in terms of gender in this study. Female (n=35) and male (n=35) students studying at Karamanoğlu Mehmetbey University participated in the study. After anthropometric measurements, the participants completed body swing speed tests in parallel/single leg on hips and on neck stances on the strength platform. Postural sway parameters (swing path, velocity, and area) were obtained from the instrument software for statistical analysis.