Hemşirelerde psikolojik şiddetin iş yaşam kalitesine etkisi
Effect of psychological violence on the quality of work life in nurses
- Tez No: 990967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN KENDİRKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Psikoloji, Nursing, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma hemşirelerde psikolojik şiddetin iş yaşam kalitesine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı tipteki bu çalışma Şırnak il sınırları içerisinde yer alan kamu hastanelerinde çalışan 467 hemşire ile gerçekleştirildi. Veriler sosyo-demografik özellikleri içeren katılımcı bilgi formu, Hemşirelik İş Yaşamı Kalitesi Ölçeği (HİYKÖ) ve Psikolojik Şiddet Ölçeği (PŞÖ) kullanılarak toplandı. Toplanan veriler SPSS analiz programı ile analiz edilip; sayı, yüzdelik, frekans, ortalama, standart sapma ve pearson's korelasyon testleri kullanılarak yapıldı. Bu çalışmada hemşirelerin %40,5'i 18-25 yaş arasında olduğu, %54,8'i kadın, %63,8'i bekar, %82,9'u lisans mezunu, %49,5'inin geliri giderden az, %60,2'si dahiliye servisinde, %39'u şuan bulunduğu serviste 1-4 yıl arasında çalışan, %91,6'sı servis hemşiresi %80,7'sinin nöbet tuttuğu, %61,2'sinin haftalık 48-72 saat arası çalıştığı, %48,4'ünün çalıştığı servisten yeteri kadar memnun olmadığı, %64 hemşirelik mesleğini severek seçtiği, %69,4'ü meslek hayatında psikolojik şiddete maruz kaldığı ve %36,8'inin hemşireler tarafından psikolojik şiddet uğradığı görüldü. Bu çalışmada hemşirelik iş yaşam (HİYK) kalitesi genel puan ortalaması, standart sapma, en büyük ve en küçük değerleri 110.01±17.14-51-159, psikolojik şiddet ölçeği (PŞÖ) ise genel puan ortalaması, standart sapma, en büyük ve en küçük değerleri 37.23±31.15-0-165 olarak bulundu. Hemşirelik iş yaşam kalitesi ile psikolojik şiddet ölçeği arasında negatif yönlü bir ilişki tespit edildi. Bu çalışma sonucunda yaklaşık her on hemşireden yedisinin psikolojik şiddete bir kez dahi olsa maruz kaldığı tespit edildi. Bu çalışma sonucunda; hemşirelere psikolojik şiddet artıkça iş yaşam kalitelerinin azaldığı tespit edildi. Bu çalışmada hemşirelerin iş yaşam kalitelerinin orta düzeyde olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of psychological violence on the quality of work life among nurses. This descriptive study was conducted with 467 nurses working in public hospitals within the borders of Şırnak province. Data were collected using a participant information form containing socio-demographic characteristics, the Nursing Work Life Quality Scale (HİYKÖ) and the Psychological Violence (Mobbing) Scale (PSÖ). The collected data were analyzed with the SPSS analysis program and were performed using number, percentage, frequency, average, standard deviation and Pearson's correlation tests. In this study, it was seen that 40.5% of the nurses were between 18-25 years old, 54.8% were female, 63.8% were single, 82.9% had a bachelor's degree, 49.5% had less income than expenses, 60.2% worked in the internal medicine ward, 39% had worked in the current ward for 1-4 years, 91.6% were ward nurses, 80.7% were on duty, 61.2% worked 48-72 hours per week, 48.4% were not sufficiently satisfied with the ward they worked in, 64% chose the nursing profession because they loved it, 69.4% had been exposed to psychological violence in their professional lives, and 36.8% had been subjected to psychological violence by nurses. In this study, the general mean score, standard deviation, maximum and minimum values of the nursing work life quality (HİYK) were found as 110.01±17.14-51-159, and the general mean score, standard deviation, maximum and minimum values of the psychological violence scale (PSS) were found as 37.23±31.15-0-165. A negative relationship was found between the nursing work life quality and the psychological violence scale. As a result of this study, it was found that approximately seven out of every ten nurses were exposed to psychological violence at least once. As a result of this study; it was found that as psychological violence against nurses increased, their quality of work life decreased. In this study, it was found that the quality of work life of nurses was at a moderate level.