Değişik sürüm aletlerinin toprakların kuru agregat büyüklük dağılımına etkisi
The Effect of different tillage implements on the dry agregate size distribution of soils
- Tez No: 76735
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇANGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DEĞİŞİK SÜRÜM ALETLERİNİN TOPRAKLARIN KURU AGREGAT BÜYÜKLÜK DAĞILIMINA ETKİSİ HASAN YILDIZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışmanı : Prof.Dr.Mustafa ÇANGA 1998, Sayfa 44 Jüri : Prof.Dr.Mustafa ÇANGA : Prof.Dr.Sadık USTA : Doc.Dr.HQ sevin ÇELİK Rüzgar erozyonu ile toprakların taşınımında agregat büyüklük dağılımının önemli bir yeri vardır. Küçük ve orta çaplı agregatlar sıçrama ve hava cereyanında uçma şeklinde kolayca yer değiştirirken büyük agregatlar yerlerinde daha stabil kalabilmekte belli bir dereceye kadar rüzgar erozyonuna direnç gösterebilmektedir. Toprakların kuru agregat büyüklük dağılımı tarım arazilerinde zamanla değişiklik göstermektedir. Bunda esas olarak iklim faktörleri ve amenajman uygulamaları etkili olmaktadır. İklim faktörleri üzerinde bir değişiklik yapılamayacağına göre esas olarak amenajman uygulamalarının etkisi ön plana çıkmaktadır. Bu bakımdan 5 değişik ilk sürüm aleti ile deneme kurulmuş ve bu sürüm aletlerinin kuru agregat büyüklük dağılımı üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Deneme yeri olarak Lodumlu Köy Hizmetleri Merkez Araştırma Enstitüsü arazisi seçilmiş olup bu arazide ilk sürüm aletleri olan Anadolu Sabanı, Disk, Pulluk, Kazayağı, ve Çizelge 3 tekerrürlü olarak deneme kurulmuştur. Doğal yağış şartlarında ve bitkisiz parsellerde deneme gerçekleştirilmiştir. Sonuçların incelenmesinden diskti pulluk aletinin bu topraklarda daha uygun olduğu belirlenmiştir. Özellikle rüzgar erozyonuna dayanıklılıktaki en önemli gösterge olan 0,84 mm den büyük agregatların miktarı üzerine olumlu etki bakımından sürüm aletleri Diskli Pulluk > Soldu pulluk > Çizel > Anadolu sabanı > Kazayağı olacak şekilde sıralanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Rüzgar erozyonu, kuru agregat büyüklük dağdımı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF DIFFERENT TILLAGE IMPLEMENTS ON THE DRY AGGREGATE SIZE DISTRIBUTION OF SOILS Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Sciences Supervisor : Prof.Dr.Mustafa ÇANGA 1998, Page : 44 Jury : Prof.Dr.Mustafa ÇANGA : Prof.Dr.Sadık USTA : Assoc.Prof.Dr.Hüseyin ÇELİK Soil aggregate size distribution is one of the major factors influences wind erosion. Even though larger aggregates are resistant and more stable to wind erosion, small and medium sized aggregates are easily transported by wind. Soil dry aggregate size distribution changes during seasons in agricultural lands. Land management practices and climatic factors are effective on aggregate size distribution. Because of the difficulties to change climatic factors in small areas, land management practices on aggregate size distribution are important factors to study. In this research, field experiment established with five different tillage tools and effects of tillage practices on aggregate size distribution were studied. Experiment was carried out in Lodumlu General Directorate of Rural Services Institute and five different tillage tools; conventional Anatolian plow, disk, Moldboard plow, sweep and chisel used under natural precipitation conditions on bare soil in this research. Tillage with disk gave better results. According to the amounts of aggregates, especially larger than 0.84 mm which shows resistant to wind erosion, tillage tools were ordered as disk > Moldboard plow > chisel > conventional Anatolian plow > sweep respectively. KEY WORDS: Wind erosion, dry aggregate size distribution.