Değişik topraklarda fosfor fiksasyonu ve toprak özellikleriyle ilişkisi
Phosphorus fixation and relationships with soil properties in different soils
- Tez No: 76736
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN KACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmanın amacı; değişik özelliklere sahip topraklarda fosfor fiksasyonunu belirlemek ve fosfor fiksasyonu ile toprak özellikleri arasındaki ilişkileri saptamaktır. Bu amaçla Haymana-İkizce yöresindeki Ankara Üniversitesi Kenan Evren Araştırma ve Uygulama Çiftliğinden alınan 5 değişik toprak serisinde fosfor fiksasyonu belirlenmiştir. Ayrıca değişik toprak özellikleri yanında sera koşullarında arpa bitkisi yetiştirilmek suretiyle saptanan toprakların verimlilik durumları ile fosfor fiksasyonu arasındaki ilişkilerde araştırılmıştır. Fosfor fiksasyonu; deneme toprağına 25/ıg g',50/*g g', 1 50/ıg g“1 ve 300 fi% g”1 P 50 mi çözelti halinde ilave edildikten sonra 1/2 saat, 24 saat (1 gün), 72 saat (3 gün) ve 2 1 6 saat (9 gün) süren tepkime süresi sonunda iki ayrı sıcaklıkta (1 8-20 °C ile 30 °C) çözeltiden eksilen fosfor miktarları belirlenmek suretiyle hesaplanmıştır. Deneme topraklarında fikse edilen ortalama fosfor miktarları en yüksek Yoncalık serisinde (%72.6) ve en düşük de Mencilis serisinde (%55.0) bulunmuştur. Deneme topraklarına uygulanan fosfor miktarı arttıkça fikse edilen fosfor miktarı azalmış ve toprak ile toprağa karıştırılan fosfor arasındaki tepkime süresi uzadıkça fikse edilen fosfor fiksasyonu da artmıştır, özellikle ilk 1/2 saatlik zaman periyodunda fosforun büyük bir bölümü fikse edilmiştir.Deneme topraklannda ortam sıcaklığına bağlı olarak fikse edilen fosfor miktarları da değişmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the phosphorus fixation and its relations with the soils properties in different kinds of soils. For this reason, soil samples were taken from 5 different soil series of Research Farm of Ankara University, Faculty of Agriculture and capacities of the soils P fixation were determined. In addition, by growing barley on those soils in greenhouse conditions, relations between soil properties, P fixation, and the soil fertility were also evaluated. For the determination of P fixation, P was added to the soil samples in 50 ml solution at the rates of 25, 50, 150, and 300 //g P g'. The soil samples were left for the equilibrium for 1/2 h, 24h (1 day), 72 h (3 days) and 216 (9days) at two different (18-20°C and 30 °C) temperatures. At the end of the equilibration periods P fixation was estimated from the decreasing amounts of P concentration in the solution. When compared the 5 different soil series, as avarage the highest P fixation (72.6%) was found in the soils of Yoncalık serie and the lowest P fixation (55.0%) was found in the Mencilis serie. Phoshorus fixation decreased with the increasing P application to the soils. On the other hand, P fixation increased with the prolonged periods of equilibration. This increase was more pronounced especially in l/2h equilibration period and the important amount of P fixed from P applied to the soils.Phosphorus fixation showed changes according to the temperatures. The difference between the mean P fixation at two different temperatures in the soil series of Kule and Mencilis was found statistically significant at p level but the difference determined for the other soil series was not found statistically significant. Correlation coefficients were determined between the P fixation and the clay, CEC, Organic matter and CaC03 contents of soils. On the other hand, the correlation coefficients between the P fixation and the shoot and root yield, and the P content of the barley plants grown in controlled conditions were also determined.