Cerrahi olmayan periodontal tedavinin obez kronik periodontitis hastalarında oksidatif stres belirteçleri ve klinik periodontal durum üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of non-surgical periodontal therapy on oxidative stress markers and clinical periodontal status in obese patients with chronic periodontitis
  1. Tez No: 429126
  2. Yazar: VESİLE ELİF TOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUBEKİR ELTAS, PROF. DR. TAMER ATAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı obezite ve KP patogenezinde rol oynadığı düşünülen adipokin ve OS belirteçlerinin serum ve DOS seviyelerinin incelenmesi; aynı zamanda uygulanan COPT'nin bu parametreler ve klinik periodontal durum üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Bu çalışma obez KP'li 20 ve obez olmayan KP'li 19, toplam 39 birey üzerinde gerçekleştirildi. Serum ve DOS örneklerinin alınmasından bir hafta önce ağız bakımı eğitimi verildi ve klinik ölçümler (plak indeksi, gingival indeks, sondalama derinliği, klinik ataşman seviyesi) yapıldı. Bir hafta sonra serum ve DOS örnekleri alındı. Her iki gruba da diş yüzeyi temizliği ve kök yüzeyi düzeltmesi (el aletleri ve ultrasonik cihazlarla) yapıldı. Cerrahi olmayan periodontal tedaviden 3 ay sonra klinik ölçümler tekrarlandı, serum ve DOS örnekleri tekrar alındı. Bu örneklerde biyokimyasal analizlerle OS belirteçleri ve adipokin seviyeleri tespit edildi. Bulgular: Her iki grupta da tedavi sonrası klinik periodontal parametrelerde önemli derecede iyileşme görülürken (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to examine the levels of adipokines and oxidative stress (OS) markers considered to be involved in the pathogenesis of obesity and chronic periodontitis (CP) in serum and gingival crevicular fluid (GCF). The effects of non-surgical periodontal therapy on these parameters and clinical periodontal status were also evaluated. Material and Method: This study was carried out in 20 obese with CP and 19 non-obese patients with CP, a total of 39 individuals. Oral hygiene education was given and clinical measurements (plaque index, gingival index, probing depth, clinical attachment level) were performed a week before serum and GCF sampling. A week later, serum and GCF samples were collected. Scaling and root planning was performed in both groups (with hand instruments and ultrasonic devices). 3 months after non-surgical periodontal therapy, clinical measurements were repeated, serum and GCF samples were recollected. OS markers and adipokine levels were determined in these samples by biochemical analysis. Results: While significant improvements in the clinical periodontal parameters were observed after the treatment in both groups (p0.05).