Tekrarlanan tedavide clearsonic, reciproc blue ve protaper universal retreatment kullanımının molar dişlerde kırılma direncine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of retreatment of clearsonic, reciproc blue and protaper universal retreatment on fracture resistance of molars
- Tez No: 767376
- Danışmanlar: PROF. DR. SİS YAMAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Endodontik tedavili, alt çene büyük azı dişlerinin eğimli mezial kök kanallarında tekrarlanan tedavi için Clearsonic ultrasonik uç (Helse Ultrasonic, Santa Rosa de Viterbo, Brazil), Reciproc Blue (VDW, Munich, Germany) ve Protaper Universal Retreatment (PTUR) (Dentsply Sirona Maillefer, Ballaigues, Switzerland) nikel-titanyum döner eğe sistemlerinin kullanılması sonrası kırılma dayanıklılığını değerlendirmektir. Materyal ve Metod: 60 adet alt azı dişi kullanıldı. 50 adet diş Reciproc Blue 25/0.08 ile enstrümante edilip, güta-perka ve AH-Plus (Dentsply Caulk, Milford, DE, ABD) ile dolduruldu. Dişler, kök kanal dolgu materyalinin çıkarılması için farklı protokollere göre rastgele altı deney grubuna (n = 10) ayrıldı. Grup I: Clearsonic, Grup II: Reciproc Blue R40/.08, Grup III: ProTaper Universal Retreatment PTUR, Grup IV: Reciproc Blue R40/.08 + Clearsonic, Grup V: ProTaper Universal Retreatment PTUR + Clearsonic, Grup VI: Kontrol. Mezial kökleri dişlerden ayrıldı ve kökler akrilik bloklara gömüldü. Tüm numuneler Universal Testing Machine (Lloyd LRX, Lloyd Instruments Ltd, fareham Hampshire, England) ile kırılma direnci testine tabi tutuldu.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate fracture resistance after use of Clearsonic ultrasonic tip (Helse Ultrasonic, Santa Rosa de Viterbo, Brazil), Reciproc Blue(RB) (VDW, Munich, Germany) and Protaper Universal Retreatment(PTUR) (Dentsply Sirona Maillefer, Ballaigues, Switzerland) nickel-titanium rotary file systems for repeated treatment in curved mesial root canals of endodontically treated mandibular molars. Material and Method: 60 mandibular molar teeth were used. 50 mandibular molar teeth instrumented with Reciproc 25/0.08 and filled with gutta-percha and AH-Plus sealer (Dentsply Caulk, Milford, DE, ABD). Teeth were randomly divided into six experimental groups (n = 10) according to different protocols for removing root canal filling material. Group I: Clearsonic, Group II: Reciproc Blue R40/.08, Group III: ProTaper Universal Retreatment PTUR, Group IV: Reciproc Blue R40/.08 + Clearsonic, Group V: ProTaper Universal Retreatment, PTUR + Clearsonic, Group VI: Control. Mesial roots of teeth were seperated and the roots were mounted on acrylic blocks. All specimens underwent fracture resistance testing with Universal Testing Machine (Lloyd LRX, Lloyd Instruments Ltd, fareham Hampshire, England).