Çalışan verimliliğinin demografik özelliklere göre incelenmesi
Investigation of employee efficiency according to demographic characteristics
- Tez No: 767381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE İLGÜN KAMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Verimliliğin demografiklere göre incelenmesi çalışanlar ve işletmeler açısından önemli bir konudur. Konunun önemi çalışma ekonomisinin diğer paydaşlarını da yakından etkilemesi açısından önemlidir. Çalışanların verimliliğini, psiko sosyol anlamda değerlendirilmesi ve çalışana aidiyet kazandırmak iş performansını arttırmak için önemli olacaktır. Burada iş verimliliğini arttırmak için hangi motive edici durumlar oluşturulabileceği üzerinde durulmuştur. Bu durumlar incelenirken değer, statü, çevre ve iş tatmini gibi konulardan yararlanılarak konu genişletilmiş ve motivasyon unsurları açıklanmaya çalışılmıştır. Motivasyon kaynakları değerlendirilmiş, verimlilik ile bağlantısı saptanmaya çalışılmıştır. İş görenin iş hayatında aktif rol alabilmesi için nasıl bir çalışma ortamı hazırlanılması gerektiği üzerinde durulmuştur. Çalışanların kişisel ve fizyolojik özelliklerinin verimlilik üzerinde nasıl bir etkisi olduğu açıklanmaya çalışılmış, bu verimliliğin şirket kültürü içerisindeki payını saptamak amaçlanmıştır. Performansı arttırmak için nasıl yollara başvurulabileceği üzerinde durulmuş, işveren ile çalışan arasındaki iletişimin en sağlıklı şekilde oluşması için yapılması gerekenler saptanmıştır. Çalışanların şirket kültürüne adapte olabilmeleri ve sürece dahil olabilmeleri için nasıl bir yol izlemeleri açıklanmaya çalışılmıştır. İş görenin çalıştığı ortamda sahip olduğu değer ve statünün oluşumunun işletmeye sağladığı fayda ile olan bağlantısı üzerinde açıklamalar yapılmıştır. Motive olmanın ve verimliliğe katkı sağlayabilmesi için çalışanın nasıl bir ruhsal denge taşıması gerektiği saptanmaya çalışılmıştır. İşte bir devamlılık ve gelecek görmeyen çalışanların bu belirsizliği iş hayatlarına nasıl yansıttıkları üzerinde durulmuştur. Temel olarak varılmaya çalışılan nokta şudur ki işveren ile çalışanların nasıl bir iş disiplini içerisinde çalışması gerektiği üzerinde saptamalar yapılırken bu disiplin halinden maksimum çıktı almak üzerine yollar aramaktır. Çalışana kişisel becerilerini sergileyebileceği ve aidiyet duygusunu arttırıp, verimliliğe sağlayacağı katkıyı saptamaktır. Gerekli motivasyon kaynağını elde eden çalışanların verimliliğinin ne denli değiştiği ve bu motivasyon kaynaklarını nasıl elde edildiği üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada iş verenin ve çalışanların açısından verimliliğin arttırılması için neler yapılabileceği üzerine durulmuştur. Verimliliği arttıracak demografik kaynaklar saptanmaya çalışılmıştır. Motivasyon kaynaklarının yöneticiler tarafından nasıl yönlendirildiği, iş verenlerin motivasyonun oluşumunda ki etkileri açıklanmaya çalışılmıştır. Verimliliğin etkilendiği durumlar, çalışanların maksimum verimlilik seviyesine ulaşabilmesi için nasıl bir çalışma ortamı oluşturulması gerektiği üzerinde durulmuştur. Tüm bu demografik kaynaklar aracılığı ile verimlilik incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It's an issue where demographics should benefit from the business context. A study for the display of the subject. The salary of the employees will be positive in terms of evaluating them psychologically and giving the employee a sense of belonging. Here, it can be discussed which motif can be created for the business model. While this is being examined, it is tried to explain the motifs and the value, status, environment and gracefully, while making use of the similar shape. Motivation is evaluated. It is focused on how to prepare a working environment for the employee to take an active role in the job situation. It is aimed to provide detailed information on the personnel as described in terms of personal and planning. It will be used for the healthiest way of communication related to transportation by vehicle. It has been tried to explain how the employees can adapt to the company culture and how they can be involved in the process. Explanations have been made on the relationship between the formation of the value and status of the employee in the working environment and the benefit it provides to the business. It has been tried to determine what kind of mental balance the employee should have in order to be motivated and contribute to productivity. Here, it is emphasized how employees who do not see a continuity and future reflect this uncertainty to their business life. The point that is basically tried to be reached is that while determining what kind of work discipline the employer and employees should work in, it is to seek ways to get maximum output from this state of discipline. It is to determine the contribution it will make to productivity by increasing the sense of belonging and showing the personal skills to the employee. It is focused on how much the productivity of the employees who obtain the necessary motivation source changes and how these motivation sources are obtained. In this study, it is focused on what can be done to increase productivity in terms of employers and employees. Demographic resources that will increase productivity have been tried to be determined. It has been tried to explain how motivation sources are directed by managers and the effects of employers on the formation of motivation. Situations where productivity is affected and what kind of a working environment should be created in order for the employees to reach the maximum productivity level are emphasized. Efficiency has been tried to be examined through all these demographic sources.