Kamu kurumlarında karizmatik liderliğin örgüt kültürü üzerine etkisi; Yalova ili örneği
The impact of charismatic leaderships in government instutions on organisational culture; such as Yalova province
- Tez No: 684750
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLHAKİM BAHADIR DARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Liderliğe olan ilgi, 20. Yüzyılda daha da büyümeye başlamıştır. 1900'lerde liderliğin kişilerde doğuştan var olduğuna inanılır, o dönemin araştırmacıları ağırlıklı olarak insan psikolojileri üzerinde derin araştırmalar yapmışlardır. Sonraki yıllarda özellikle Amerikalı araştırmacılar liderliğin doğuştan değil sonradan öğrenilen bir davranış olduğu ve var olan liderlerin diğer kişilerden çok farklı olmadıklarını tespit etmişlerdir. Yöneticilerin astları üzerinde iş eğilimli mi yoksa emir verme eğilimli mi oldukları üzerine odaklanılmıştır. Karizmatik liderlik modelinin ortaya çıkma nedeni, kitleler üzerin ünlü bir spiker ya da oyuncunun etki yaratması değil, duruş, hayat felsefesi, hayati değerleri ile insanlar üzerinde değiştirici ve tamamlayıcı etkiler yaratan liderin var olmasını gerçekleştirmektir. Bu alanda yapılan tüm çalışmalarda karizmatik lider özellikleri taşıyan kişilerin gözlenebilir ve açıklanabilir tavırlar ortaya koydukları anlaşılmıştır. Karizmatik lider, geleneksel siyasal sistemden, modern siyasal siteme geçiş aşmasında var olan tabuları yıkarak, yerine daha yaratıcı ve etkili değerler zinciri koyarak varlığını sürdürmeye devam eder. Ölçüt olarak karizmatik lider ortaya koyduğu başarı ve sonuçların kurumsal yapı üzerinde ne kadar etki bıraktığı ve ne kadar ses getirdiği üzerinde yoğunlaşmaktadır. Yapılan bu tez çalışması, Yalova ilindeki 7 kamu kurumu içerisinde çalışan 152 kamu personeli üzerinde 40 sorudan oluşan bir anket uygulaması yapılmıştır. Çalışmanın amacı kamu kurumu çalışanlarının örgüt kültürüne yönelik ve örgüt liderleri ile olan ilişkilerinin olumlu ve olumsuz yanlarının saptanmasıdır. Böylelikle çalışan verimliliğinin arttırılması, örgüt içerisinde sosyal bağların geliştirilmesi, çalışanların kendi aralarında ve liderleri ile olan ilişkilerinin güçlendirilmesi, karizmatik liderliğin çalışanlar üzerinde bıraktığı etkilerin incelenmesi alanında kazanımlar sağlanması hedeflenmiştir. Anket çalışmamız SPSS programında faktör analizi, korelasyon ve regresyon analizi uygulanmıştır. Katılımcıların demografik bilgilerine yer verilmiştir. Araştırmada kullanılan Örgütsel Kültür ve Karizmatik Liderlik ölçeklerinin“yüksek güvenilir”düzeyinde (>0,80) olduğu anlaşılmaktadır. araştırmaya katılanların Örgütsel Kültür ve Karizmatik Liderlik ölçek ve boyutlarının ortalamalarına yer verilmiştir. Karizmatik Liderlik ölçeğinin boyutlarından en yüksek ortalama“Vizyon Belirleme”en düşük ise“Sıra Dışı Davranışlar Sergileme”boyutudur. cinsiyete göre karizmatik liderlik ve örgütsel kültür algısı bağımsız t-testi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The interest in leadership started to grow in 20th century. In 1900s it was believed that leadership existed from birth. Researchers of that period made deep investigations mainly on human psychology. In following years, American researchers detected that leadership did not exist from birth,but a behaviour learnt later, and existing leaders weren't much more different from other people. It was focused on whether managers prone to business or giving directions on their subordinates. The reason for the occurence of charismatic leadership model is not making an impact on masses. It is realizing the existing of a leader ,who makes modifier and complementary impacts on people with his/her stance, philosophy of life and virtual values. In all studies made in this field, has been understood that people who carry properties of charismatic leader ,impede observable and explainable attitudes. A charismatic leader breaks the taboos existing from the traditional political system to modern political system. Instead, keeps surviving by putting more creative and effective chain of values. As criterion charismatic leader, concentrations on achievements and results that he/she already put forth, how they make impact on organizational structure. This thesis study is a survey consisting of 40 questions, made on 152 public servant who work in Yalova province. The aim of this study determining positive and negative sides of relationship between public servants and their leaders and according to their culture. By doing this, it has been targeted increasing employee productivity, developing social ties, strengthening their relations with their leaders, investigating the impacts that leaders made on their employees. Our survey has been made on SPSS program. It has been implemented factor analysis,corelation and regression analysis. It has been given place to participants' demographic information. When the chart 2 has been analyzed, it is understood that organizational culture and charismatic leadership measurements ,which are used in this research, are highly reliable ( >0,80). It has been given place to participants' averages of their organizational culture, charismatic leadership measurement and extents. The highest average of scale extents is '' setting a vision'', and the lowest one is '' showing extraordinary attitudes.'' According to gender, Charismatic leadership and organizational culture has been compared with detached T-test.