Restoranların markalaşma sürecinde sosyal medya kullanımının yeri ve önemi: Restoran yöneticilerine yönelik araştırma
The place and importance of using social media in the branding process of restaurants: A research for restaurant managers
- Tez No: 767382
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ BUYRUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İşletmeler markalaşma süreçlerinde kendi bünyelerinde barındırdıkları nitelikleri tüketicilere iletmek ve olumlu bir imaj oluşturmak için kitle iletişim araçlarını kullanmaktadırlar. Sosyal medyanın ortaya çıkmasıyla birlikte, işletmeler bu yeni ortamı da hedefleri doğrultusunda kullanmaya başlayıp, sosyal medyayı markalaşma hedeflerine hizmet eden bir araç konumuna getirmek için çaba harcamaktadırlar. Sosyal medya aracılığıyla işletmeler, tüketicilerle her zamankinden daha hızlı, daha dinamik ve bireysel düzeyde iletişim kurma fırsatı yakalamıştır. İnternet teknolojilerinin ilerlemesi ve gelişmesi ile birlikte sosyal medya kullanımı da günlük hayatımıza tam olarak yerleşip kullanıcı sayısını sürekli arttırmaktadır. Bu farklı kültürün en fazla etkisini hissettirdiği sektörlerin biri de yeme ve içmedir. Sosyal medya; bilginin üretimi, aktarımı, tüketimi ve etkileşimli bir iletişim ortamı meydana getiren, kişilerin markalar hakkındaki deneyimlerini diğer bireyler ile paylaşmalarında bir araç görevi üstlenen kitle iletişim aracı olarak ortaya çıkmıştır. İnsanlar yeme ve içme deneyimlerini çekilen fotoğraf, video veya yorumları ile paylaşmaktadırlar ve yiyecek ve içecek işletme seçiminde önemli rol oynamaktadırlar. Çalışma yiyecek içecek işletmelerinde markalaşma sürecinde sosyal medyanın rolünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Nitel araştırma tekniklerinden yarı yapılandırılmış görüşme yöntemiyle sosyal medyayı yoğun şekilde kullanan toplam 17 restoran yöneticileriyle görüşme yapılmış, elde edilen veriler analiz edilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Businesses use mass media in branding processes to convey their qualities to consumers and to create a positive image. With the emergence of social media, businesses are starting to use this new environment in line with their goals and making efforts to turn social media into a tool that serves their branding goals. Through social media, businesses have had the opportunity to communicate with consumers at a faster, more dynamic and individual level than ever before. With the advancement and development of internet technologies, the use of social media has become fully embedded in our daily lives and constantly increases the number of users.. One of the sectors where this different culture makes the most impact is eating and drinking. Social media; It has emerged as a mass media tool that creates an interactive communication environment for the production, transfer, consumption and consumption of information, and which undertakes the task of sharing the experiences of people about brands with other individuals. People share their eating and drinking experiences with photos, videos or comments, and they play an important role in choosing a food and beverage business. The study aims to reveal the role of social media in the branding process in food and beverage businesses. A total of 17 restaurant managers, who use social media extensively, were interviewed with the semi-structured interview method, one of the qualitative research techniques, and the data obtained were analyzed and interpreted.