Kronik hastalığı ve çoklu ilaç kullanımı olan bireylerde uyku kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of sleep quality in individuals with chronic disease and multiple drug use
  1. Tez No: 702778
  2. Yazar: BUKET BAYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT AKDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Kronik hastalıklar günümüzde yaşam kalitesini etkileyen, sağlık düzeyini belirleyen ve hastaların birinci basamak sağlık hizmetlerine başvurmasını sağlayan en önemli etkenlerdendir. Çoklu ilaç kullanımı ise kronik hastalıkların düzenlenmesinden dolayı ortaya çıkan bir durumdur. Sağlık düzeyinde belirleyici faktörlerden bir diğeri de uyku kalitesidir. Bu araştırmada kronik hastalığı ve çoklu ilaç kullanımı olan bireylerde uyku kalitesini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel olarak tasarlanan araştırmamız, anket yoluyla yüz yüze görüşülerek yapılmıştır. Hazırlanan ankette çalışmaya katılan bireylerin sosyo-demografik özellikleri, alışkanlıkları, kronik hastalıkları, kullandıkları ilaç sayısı değerlendirildi ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi soruları yöneltildi. Araştırma sonucu elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılarak SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 27.0 paket programı ile analiz edildi. Normal dağılan sayısal verilerin iki grupta karşılaştırılmasında indepent-t testi, ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında One-Way ANOVA testi kullanıldı. Sayısal değişkenler arasındaki ilişki Pearson Korelasyon analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic diseases are one of the most important factors affecting the quality of life, determining the level of health and enabling patients to apply to primary health care services. The use of multiple drugs is a situation that arises due to the regulation of chronic diseases. Another factor determining health level is sleep quality. In this study, we aimed to evaluate sleep quality in individuals with chronic disease and multiple drug use. Methods: Our research, which was designed as descriptive and cross-sectional, was conducted through face-to-face interviews through a questionnaire. In the prepared questionnaire, the socio-demographic characteristics, habits, chronic diseases, number of drugs used by the individuals participating in the study were evaluated and the Pittsburgh Sleep Quality Index questions were asked. The data obtained as a result of the research were transferred to the computer environment and analyzed with the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 27.0 package program. The indepentdent-t test was used to compare normally distributed numerical data in two groups, and the One-Way ANOVA test was used to compare more than two groups. The relationship between numerical variables was evaluated with Pearson Correlation analysis.