Babesiosisli köpeklerde tiyol-disülfit dengesinin, total oksidan-antioksidan ve iskemi modifiye albümin seviyelerinin araştırılması
Investigation of thiol-disulfide balance, total oxidant-antioxidant and ischemia modified albumin levels in dogs with babesiosis
- Tez No: 767396
- Danışmanlar: PROF. DR. YETER DEĞER, DOÇ. DR. BEKİR OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma babesiosisli köpeklerde oksidatif stresin değerlendirilmesinde total antioksidan kapasite (TAK), total oksidan kapasite (TOK), oksidatif stres indeksi (OSİ), tiyol/disülfit denge (TDD), albümin (ALB) ve iskemi modifiye albümin (İMA) parametrelerinin tanısal etkinliklerini ortaya koymak için planlandı. Çalışmada klinik ve parazitolojik (ELISA) olarak babesiosis tanısı konulan 7 adet köpek babesiosisli grubu, 7 adet sağlıklı köpekte kontrol grubunu oluşturdu. Her iki gruptan kan örnekleri alındı. Kan serumlarında TAK ve TOK seviyeleri ticari kit kullanılarak, total tiyol (TT) ve nativ tiyol (NT) seviyeleri metot kullanılarak ELISA cihazında ölçüldü. İMA seviyesi metot kullanılarak spektrofotometre cihazında ölçüldü. ALB seviyesi ticari kit kullanılarak modüler oto analizör cihazında ölçüldü. OSİ ve disulfit (Ds) seviyeleri formül kullanılarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the diagnostic value of total antioxidant capacity (TAC), total oxidant capacity (TOC), oxidative stress index (OSI), thiol/disulfide homeostasis (TDH), ischemiamodified albumin (IMA) and albumin (ALB) levels in evaluating oxidative stress in dogs with babesiosis. The babesiosis group included the 7 dogs clinically and parasitologically (ELISA) diagnosed with babesiosis while 7 healthy dogs were assigned as the control group. Blood samples were taken from both groups. In the blood serums, commercial kit was used to determine the levels TAC with TOC and metod was used to determine levels total thiol (TT) with native thiol (NT) in ELISA device. IMA level was measured in spectrophotometer device by using of the method. ALB level was measured on modular auto analyzer device using commercial kit. OSI and disulfide (Ds) levels were calculated using the formula.