İki yaş ve altında atopik dermatit tanısı alan çocuk olgularda hastalık şiddetini etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the factors affecting the severity of the disease in children aged TWO YEARS and younger diagnosed with atopic dermatitis
  1. Tez No: 767399
  2. Yazar: MUHAMMED SAİD AYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURŞEN CİĞERCİ GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmaya Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi Çocuk Alerji ve İmmünoloji Polikliniğinde Atopik Dermatit tanısı ile izlenen yaş ortalaması 11,3±6 ay (2-24 ay) olan 209 hasta dahil edilmiştir. Hastaların %57(n=120)'si kız, %43(n=89)'ü erkekti. Hastaların cinsiyet, doğum şekli, doğum haftası, anne sütü alma süresi, formula kullanımı, ek gıda özellikleri, irritan maruziyeti (sabun kullanımı, yünlü kıyafet), terleme ile yakınma varlığı, ailenin ekonomik durumu özellikleri ve laboratuvar sonuçları AD şiddetine göre benzerdi. AD şiddeti ağır olan hastalarda 1,000-1,999 gram arasında doğum tartısında hasta sıklığı daha fazlaydı (p=0,025); ailede (p=0,004) ve annede atopi (p=0,028) öyküsü daha sıktı. Haftada 3'ten fazla banyo sıklığı öyküsü hafif şiddette AD'li hastalarda daha sıktı (p=0,028).
Özet (Çeviri)
209 patients with a mean age of 11.3±6 months (2-24 months) who have been followed for atopic dermatitis (AD) in The Pediatric Allergy and Immunology outpatient clinic of the Tekirdağ Namık Kemal University were included in this study. 57% (n=120) of the patients were girls and %43 (n=89) were boys. Gender, mode of delivery, gestational age, breastfeeding duration, use of formula feeding, characteristics of complementary feeding, irritant exposure (soap, woolen clothes), presence of complaints with sweating, economical status of the family and laboratory results were similar among the patients. There were more patients born weighing 1,000-1,999 grams among severe AD patients (p=0,025); and they had a family (p=0,004) and maternal (p=0,028) history of atopy more frequently. History of bathing more than 3 times a week were more frequent in patients with mild AD (p=0.028).