IgE aracılı inek sütü protein alerjisi olan çocuklarda klinik presentasyonlar ve tolerans risk faktörlerinin tespiti
  1. Tez No: 777054
  2. Yazar: MELTEM ZEYBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİMMET HALUK AKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: İnek sütü protein alerjisi (İSPA), inek sütü proteinlerine karşı gelişen immünolojik reaksiyonlar olarak tanımlanır. İSPA sıklıkla erken çocukluk döneminde başlar ve çoğunlukla da beş yaşına kadar tolerans kazanılarak düzelir. İmmünolojik reaksiyonlar IgE aracılı, non-IgE aracılı veya karma reaksiyonalar şeklinde olabilmektedir. İSPA, hastalarda deri bulgularına, solunum sistemi bulgularına, gastrointestinal sisteme ait bulgulara ve anafilaksiye neden olabilmektedir. Tanıda altın standart oral provokasyon testidir. Ancak İSPA tanısında dünyada kabul görmüş süt serum spesifik IgE (F2) değerleri de tanımlanmıştır. Çalışmamızda bu F2 değerleri kullanılarak tanı alan 100 İSPA'lı hastaların klinik, laboratuvar bulguları araştırıldı ve varsa tolerans ile ilişkili olabilecek risk faktörlerinin tespit edilmesi amaçlandı. Metod: 2012-2016 yılları arasında, İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Kanuni Sultan Süleyman Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Çocuk İmmünolojisi ve Alerji polikliniğinde tanı alıp takipleri yapılan toplam 100 İSPA'lı hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara tanı anı ve güncel klinik bulguları ait veriler ve laboratuvar sonuçları hastane kayıt sitemi üzerinde taranarak oluşturulan formlara kaydedildi. Başvuru semptomları üzerinden klinik fenotiplendirme yapıldı. Sonrasında hastaları
Özet (Çeviri)
Objective: Cow's milk protein allergy (CMPA) is defined as immunological reactions to cow's milk proteins. CMPA often begins in early childhood and usually resolves by the age of five. Immunological reactions can be IgE-mediated, non-IgE-mediated or mixed reactions. CMPA can cause skin findings, respiratory system findings, gastrointestinal system findings and anaphylaxis in patients. The gold standard in diagnosis is oral provocation test. However, milk serum specific IgE (F2) values, which are accepted in the world, have also been defined in the diagnosis of CMPA. In our study, clinical and laboratory findings of 100 patients with CMPA diagnosed by using these F2 values were investigated and it was aimed to determine risk factors, if any, that may be associated with tolerance. Method: Between 2012 and 2016, a total of 100 patients with CMPA who were diagnosed and followed up in Istanbul Health Sciences University, Kanuni Sultan Süleyman Health Practice and Research Center, Pediatric Immunology and Allergy Outpatient Clinic were included in the study. The data and laboratory results of the patients at the time of diagnosis and current clinical findings were recorded in the forms created by scanning on the hospital registry system. Clinical phenotyping was performed based on the presenting symptoms. Afterwards, we divided the patients into two groups as those with tolerance