Türkiye'de cinsel suç mağdurlarının yardım arama deneyimleri ve destek mekanizmalarına ilişkin algıları
Sexual offence victims' perception of support mechanisms and attitude toward the help-seeking process in Turkey
- Tez No: 767419
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Psikoloji, Sosyoloji, Law, Psychology, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kriminoloji ve Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Cinsel suç mağduriyeti, kişilerde; utanç, suçluluk, yabancılaşma gibi duygular yaratabilen ruhsal ve fiziksel travmalara yol açabilen bir olgudur. Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB), travmatik deneyimler sonrası yaygın görülen bir durumdur ve kişinin hem kişisel hem de sosyal alanlarında etkisini gösterir. Cinsel suça maruz kalan kişilerin yardım arama sürecinde nasıl bir yanıt ile karşılaştıkları travma sonrası dönem için oldukça önemlidir. Bildirim davranışını bir süreç olarak inceleyen literatürün ışığında, mağdurların destek öncesi algıladıkları ve ulaşabildikleri sosyal destek kişilerin yaşadıkları olayı nitelendirmelerinde ve hem profesyonel hem resmi destek mekanizmalarına başvurmalarında etkilidir. Bu nedenle tez kapsamında yapılan görüşmelerde bu alt temaya da ayrıca odaklanılmıştır. Bilinmektedir ki, TSSB'ye bağlı yakınmalar destek geciktikçe daha uzun bir döneme yayılmakta ve ağırlaşmaktadır. Öte yandan, travma mağdurunun resmî kurumlardan aldığı yanıtlardan olumsuz etkilenmesi mümkündür. Destekleyici olmayan bu yanıtlar, travma konusunda bilgilendirilmemiş personelden kaynaklı olabileceği gibi tecavüz mitlerini kabul eden personelden de kaynaklanıyor olabilir. Bu ihtimalde mağdurun etkin bir destek almak bir yana ikincil mağduriyet veya örselenme yaşamasından bahsedilir. Ayrıca mağdur da bu konuda yanlış inanışlara sahip olabilir. Bu durumda ise cinsel suç sonrası gözlenmesi beklenen kendini suçlama, olayı suç olarak nitelendirememe gibi olguların şiddetlenmesi mümkündür. Bu çalışmanın amacı, kadınların cinsel suç mağduriyeti sonrası başvurdukları merkezlerde yaşadıkları deneyimlerine dair kendi tutumlarını ve başvuru merkezlerine dair düşüncelerini ortaya koymaktır. Bu sayede yukarıda önemine değinildiği gibi hem düzenlemelerdeki eksikliklerin giderilmesi hem de düzenlemelere uygun ilerlemeyen uygulamaların ortaya konması amaçlanmış, sonrasında ise mevcut literatürden de faydalanılarak mağdurların ihtiyaçlarına uygun politika önerileri sunulmuştur. Çalışma nitel bir çalışma olup amaca yönelik örnekleme tekniği kullanılacaktır. Veri toplama yöntemi olarak derinlemesine mülakat ve yarı yapılandırılmış mülakat formu kullanılması tercih edilmiştir. Elde edilen veriler; mağdurun kendisinin saldırıyı nasıl tanımladığı, saldırıdan sonraki süreçteki deneyimleri, başvurulan kurumlara ilişkin algısı, süreçte karşılaştığı problemler temaları altında analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Sexual victimization is a phenomenon that might create feelings such as shame, guilt, alienation. These feelings may also cause mental and physical traumas on victims. Post-traumatic stress disorder (PTSD) is a common condition after traumatic experiences and shows its effects in both personal and social areas. It is crucial for the post-traumatic period how the victims are treated in the process of seeking help. In the light of literature review, reporting behaviour analysed as a process, social support that victims perceive and reach before support is effective in characterizing the event they have experienced and applying to both professional and official support mechanisms. For this reason, this sub-theme was also focused on in the interviews conducted within the scope of the thesis. It is known that PTSD-related complaints are long-lasting and become more severe as delayed-support. On the other hand, the trauma victim can be negatively affected by the responses she receives from official institutions. These unsupportive responses may originate from officers WHO are not trained in PTSD or who accept rape myths. In this case, it may be observed that the victim has not received sufficient support but experienced secondary victimization. In addition, the victim may have myth beliefs about this issue. Therefore, it is possible to exacerbate the phenomena such as self-blame and inability, which are expected to observe after a sexual victimization trauma. Furthermore, it is also possible victims, who have rape or sexual abuse myths beliefs, are more likely not to label the incident as a crime. The aim of this study is to reveal the attitudes of the victims toward their experiences in the institutions (e.g. police station, health centre, court, prosecution office) and their perceptions of the institutions. In this way, as mentioned above, it was aimed both to eliminate the deficiencies in the regulations and to reveal the practices that did not comply with the regulations, and then, by examining of the literature, policy recommendations were presented following the needs of the victims. The study is qualitative research. Purposeful sampling technique is used, and in-depth interview is chosen as a method of data collection, to obtain data semi-structured interview form is used. The gathered data is identified in four central themes: how the victim defines the sexual offence; their experiences in the aftermath of the incident, their perceptions of the institutions, the problems that they are faced within the process.