Sınıf öğretmeni adaylarının program okuryazarlıklarının incelenmesi
Examination of program literacy of class teacher candidates
- Tez No: 767453
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNUR CANDAN HAMURCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada sınıf öğretmeni adaylarının program okuryazarlık durumlarını ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırmaya dayalı olgubilim (fenomenoloji) modeli tercih edilmiştir. Çalışmanın katılımcılarını Erciyes Üniversitesinde 2021-2022 eğitim-öğretim yılında eğitim gören Temel Eğitim Bölümü-Sınıf Eğitimi Anabilim Dalı dördüncü sınıfta okuyan 25 öğretmen adayı oluşturmuştur. Nitel verileri toplamak için literatür taraması yapılarak ve uzman görüşleri alınarak yarı yapılandırılmış görüşme formu oluşturulmuştur. Araştırma verileri betimsel analiz ve içerik analizi tekniği ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda sınıf öğretmeni adaylarının ilkokul öğretim programlarına bakış açıları, programlar hakkında bilgi düzeyleri, öğretmenlik staj uygulamasının programları öğretme açısından katkı düzeyi, programların üniversite düzeyinde öğretimine dair görüşleri ortaya konmuş ayrıca program derslerinin zorunlu olarak işlenmesi, programların öğretimine dair düzenlemelerin yapılması gibi çözüm önerilerine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the program literacy status of primary school teacher candidates. In the study, the qualitative phenomenology model was preferred. The participants of the study consisted of 25 teacher candidates studying in the fourth grade of the Department of Basic Education-Classroom Education at Erciyes University in the 2021-2022 academic year. In order to collect qualitative data, a semi-structured interview form was created by scanning the literature and taking expert opinions. The research data were analyzed with descriptive analysis and content analysis techniques. As a result of the research, primary school teacher candidates' perspectives on primary school curriculum, their level of knowledge about the programs, the contribution level of the teaching internship application in terms of teaching the programs, their views on the teaching of the programs at the university level were revealed.