Elektronik ticaretin uluslararası ticaret üzerindeki etkisi: OECD örneği
The impact of electronic commerce on international trade: The example of OECD
  1. Tez No: 767474
  2. Yazar: EDA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU TAY BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki değişim ve dönüşüm süreci geleneksel ticaret yöntemlerinin elektronik ortama taşınmasına zemin hazırlamıştır. Günümüzde yaygın olan internet ve bilgisayar kullanımı sayesinde birçok firma geniş ürün kategorisiyle her bütçeye hitap edebilen e-ticaret sistemine geçiş yaparak alışverişi daha kolay bir hale getirmiştir. Tüketim kültürünü geniş coğrafyalara yayan ve sınırları ortadan kaldıran uluslararası e-ticarette ülkeler arasında hızla yaygınlaşmaktadır. Covid-19 pandemi sürecinin yaşanması da online ortamda alışveriş yapabilmenin, zamandan tasarruf ederek ürünlere yönelik fiyat ve performans karşılaştırması yapabilmenin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Bu çalışma, internet ve bilgi teknolojilerindeki ilerlemenin uluslararası ticaret üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaca yönelik olarak 10 OECD ülkesindeki şirketlerin web sitesi sahiplik oranları ile toplam ihracat ve ithalat gelirleri arasındaki ilişki panel nedensellik analizi kullanılarak saptanmıştır. Nedensellik analizi sonucunda 2005-2020 döneminde OECD ülkelerinde web sitesi sahiplik oranından ithalat ve ihracata doğru tek yönlü nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The change and transformation process in information and communication technologies has paved the way for the transfer of traditional trade methods to the electronic environment. Thanks to the widespread use of the internet and computers today, many companies have made shopping easier by switching to the e-commerce system that can appeal to every budget with its wide product category. International e-commerce, which spreads the consumption culture to wide geographies and eliminates borders, is rapidly becoming widespread among countries. Experiencing the Covid-19 pandemic process has once again demonstrated the importance of being able to shop online, saving time and comparing prices and performances for products. This study was carried out to determine the effect of the progress in internet and information technologies on international trade. For this purpose, the relationship between website ownership rates of companies and total export and import revenues in 10 OECD countries was determined using panel causality analysis. As a result of the causality analysis, a one-way causality relationship from website ownership rate to imports and exports in OECD countries was determined in the 2005-2020 period.