Ekonomik kalkınmada kadının rolü: Türkiye ekonomisi için bölgesel düzeyde bir analiz
The role of women in economic development: A regional level analysis for the Turkish economy
- Tez No: 767476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU TAY BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ekonomik kalkınma kavramı milli gelirde artış, siyasal ve toplumsal koşullarda olumlu değişimleri ifade etmektedir. Bu bağlamda kadının ekonomik ve toplumsal hayattaki pozisyonu ülkelerin kalkınmalarının en önemli göstergelerindendir. Kadınların eğitim düzeylerinin artması, işgücüne ve istihdama katılmaları, sosyal hayatta karşılaştıkları adaletsizliklerin azalması ekonomik ve sosyal hayatı olumlu etkilemektedir. Bu çalışmada kadınların eğitim ve istihdamının kalkınma üzerindeki etkisi Türkiye ekonomisi için bölgesel düzeyde analiz edilmektedir. 2008-2020 dönemini kapsayan çalışmada kadınların eğitim düzeyi ve istihdamının kişi başına düşen gelir üzerindeki etkisi panel veri analiz yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Elde edilen ampirik bulgulara göre Türkiye genelinde toplam gelir ve lise mezunu erkek sayısı değişkenleri kişi başına düşen geliri etkilemektedir. Bölgesel düzeyde ise genel olarak hem kadınlarda hem de erkeklerde eğitimin kişi başına düşen gelir üzerindeki etkisi istihdama göre daha anlamlı bulunmuştur. Ayrıca kadınlarda yükseköğretim mezuniyetinin lise mezuniyetine göre kişi başına düşen geliri daha fazla bölgede etkilediği ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda kadınların yükseköğretime girişlerinin arttırılmasının ekonomik büyüme ve kalkınma için önemi dikkati çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of economic development refers to an increase in national income and positive changes in political and social conditions. In this context, the position of women in economic and social life is one of the most important indicators of the development of countries. The increase in the education level of women, their participation in the workforce and employment, and the decrease in the injustices they face in social life affect economic and social life positively. In this study, the impact of women's education and employment on development is analyzed at the regional level for the Turkish economy. The study covering the period of 2008-2020 and using panel data analysis method. According to the empirical findings, the variables of total income and the number of high school graduate men affect per capita income in Turkey. At the regional level, the effect of education on per capita income for both women and men was found to be more significant than employment. In addition, it has been revealed that college education graduation affects per capita income more in the region than high school graduation in women. In this context, the importance of increasing women's access to higher education for economic growth and development draws attention.