Yetişkinlerin bağlanma stilleri, psikolojik sağlamlık ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between attachment styles of adults, psychological decency and life satisfaction
  1. Tez No: 767478
  2. Yazar: HATİCE ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, yetişkinlik dönemindeki bireylerin bağlanma örüntüleri, psikolojik sağlamlık ve yaşam doyum düzeyleri arasında ilişki bulunup bulunmadığını incelemektedir. Ayrıca yetişkin bireylerin söz konusu özellikleri ile demografik özellikleri arasında ilişki bulunup bulunmadığı da çalışmada incelenen konular arasındadır. Araştırmanın çalışma grubunu 18-45 yaş grubu aralığındaki gönüllü 263 katılımcı oluşturmaktadır. Kesitsel nitelikteki bu araştırmanın örneklemi 18-45 yaş arasındaki 263 yetişkin bireylerden (%53,6 kadın, s=141; %46,4 erkek, s=122) oluşmaktadır. Araştırmanın verileri katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YİYE-II), Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (K-PSÖ) ve Yaşam Doyumu Ölçeğinin (YDÖ) uygulanmasıyla elde edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde Bağımsız Gruplar t-testi Analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Çok Değişkenli Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Yetişkinlerin kaygılı bağlanma puanları bakım veren ebeveyn ile ilişkiye göre bakıldığında ilişkiyi nasıl yorumladığına bağlı olarak kaygılı bağlanma puanının anlamlı düzeyde yükseldiği görülmüştür. Anne- babanın sağ olma durumuna göre psikolojik sağlamlık puanları incelendiğinde sağ olanların, biri veya i̇kisi vefat etmiş olanlardan anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Yaşam doyumu puanları incelendiğinde ise eğitim ve gelir düzeyi arttıkça, yaşam doyumu puanlarının da anlamlı düzeyde yükseldiği sonucuna ulaşılmıştır. Romantik ilişkisi olanların olmayanlara göre ve anne babanın birlikte olma durumuna göre ise birlikte olanların yaşam doyumu puanları anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Kaygılı bağlanmanın psikolojik sağlamlık düzeyini azalttığı, kaçınmacı bağlanmanın ise yaşam doyumu düzeyini azalttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study patterns in adulthood connecting individuals, psychological stability, and examines whether there is a relationship between the level of life satisfaction. The adult in question is also whether there is a relationship between demographic characteristics with the characteristics of individuals also are among the topics examined in the study. The study group of the study consists of 263 voluntary participants between the ages of 18-45. The sample of this cross-sectional study consists of 263 adult individuals between the ages of 18 and 45 (53.6% female, Dec=141; 46.4% male, dec=122). The data of the research were obtained by applying the Personal Information Form, the Inventory of Experiences in Close Relationships-II (YIYE-II), the Short Psychological Robustness Scale (K-PSS) and the Life Satisfaction Scale (YDÖ) to the participants. In the statistical analysis of the data, Independent Groups t-test Analysis, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Multivariate Linear Regression Analysis were used. When the anxious attachment scores of adults were examined according to the relationship with the caring parent, it was seen that the anxious attachment score increased significantly depending on how they interpreted the relationship. When the psychological well-being scores of the parents were examined according to the state of health, it was found that the ones who were alive were significantly lower than those who had died, one or two of them. When the life satisfaction scores were examined, it was concluded that as the education and income levels increased, the life satisfaction scores also increased at a significant level. The life satisfaction scores of those who were together were found to be significantly higher compared to those who were not in a romantic relationship and according to the status of the parents being together. It has been observed that anxious attachment reduces the level of psychological robustness, while avoidant attachment reduces the level of life satisfaction.