Değişen madde fonksiyonunun lojistik regresyon yöntemiyle belirlenmesinde gözlenen ve örtük puan kullanımının performanslarının karşılaştırılması
According to the manifest and latent points the determined differential item functioning comparison of their performance by logistic regression method
  1. Tez No: 767483
  2. Yazar: SİNAN YAPICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER SÜNBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada, gözlenen ve örtük puanlarda değişen madde fonksiyonunu(DMF) belirlemede kullanılan Sıralı Lojistik Regresyon (SLR) tekniğinin DMF belirleme I. Tip hata oranları ve istatistiksel güç değerlerinin odak ve referans grubun yetenek dağılımı, örneklem büyüklüğü ve örneklem büyüklüğü oranlarının değiştiği çeşitli koşullar altında performanslarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada, yetenek kestirimleri ve cevaplayıcı tepkileri R yazılımında simülasyon yöntemiyle elde edilmiştir. DMF içeren ve DMF içermeyen madde parametreleri iki parametreli lojistik modele uygun olarak üretilmiştir. Referans ve odak grup için aynı madde parametreleri kullanılmıştır. Tek biçimli DMF, odak ve referans grupların b parametresi değiştirilerek sağlanmıştır. Bu çalışmada örneklem büyüklüğü ve örneklem büyüklüğü oranı, DMF içeren madde oranı, test madde uzunluğu, manipüle edilen değişkenler olarak belirlenmiş; grup sayısı (referans ve odak grup), DMF koşulu (tek biçimli) ve eşleştirme değişkeni bütün koşullar altında sabit tutulmuştur. DMF analizleri için dört farklı örneklem büyüklüğü, iki farklı örneklem büyüklüğü oranı, iki farklı test uzunluğu ve iki farklı DMF içeren madde oranına göre üretilen (4x2x2x2) toplam 32 veri seti için 33 tekrarlama yapılmıştır. Bu araştırma sonucunda, 1.Tip hata oranlarının belirlenmesi için yapılan çalışmada elde edilen bulgulara göre; Gözlenen ve örtük puanlardan SLR tekniği DMF belirleme 1. Tip hata oranlarının örneklem büyüklüğü arttıkça azaldığı, örneklem oranın odak ve referans grupta eşit veya farklı dağıtılmasının, Test madde uzunluğunun 20 ve 40 olarak değişimlenmesinin SLR tekniği ile DMF belirlemede 1. Tip hatayı önemli ölçüde etkilemediği; 1.Tip hata oranlarının ortalamasının a
Özet (Çeviri)
In this study, the DİF determination Type I error rates and statistical power values of the Ordered Logistic Regression (OLR) technique, which is used to determine the item function (DİF) that changes in observed and implicit scores, were evaluated under various conditions where the distribution of ability, sample size and sample size ratios of the focus and reference group changed. intended to be compared. In this research, ability estimations and responder responses were obtained by simulation method in R software. The item parameters with and without DİF were produced in accordance with the two-parameter logistic model. The same item parameters were used for the reference and focus group. Uniform DİF is achieved by changing the b parameter of the reference and focus groups. In this study, sample size and sample size ratio, DİF-containing item ratio, test item length, were determined as manipulated variables; The number of groups (reference and focus group), DİF condition (uniform) and matching variable were kept constant under all conditions. For DİF analysis, 33 replications were made for a total of 32 data sets (4x2x2x2) produced according to four different sample sizes, two different sample size ratios, two different test lengths and two different DMF containing item ratios. As a result of this research, according to the findings obtained in the study conducted to determine the Type 1 error rates; Determination of DİF with OLR technique from observed and implicit scores, Type 1 error rates decrease as the sample size increases, the sample rate is equally or differently distributed in the focus and reference groups, the change in the test item length as 20 and 40, can significantly reduce the Type 1 error alone in determining DİF with the SLR technique. does not affect; The mean of Type 1 error rates was in the range of a